Zbiory jabłek 2020: Mniej oparzeń słonecznych; pojawia się GPP i szklistość miąższu

Autor: www.sadyogrody.pl 22 września 2020 08:19

Zbiory jabłek 2020: Mniej oparzeń słonecznych; pojawia się GPP i szklistość miąższu Zdarzają się jabłka z objawami GPP w dolnych partiach korony drzew / fot. A. Sławiński

Trwają zbiory jabłek. W tym roku sadownicy zmagali się z falą przymrozków, wiosenną susza a później z podtopieniami i opadami gradu. Jak jest z jakością jabłek w sadach?

W tym roku, jak już pisaliśmy, wielu sadownikom problemów przysparza Gala. Szypułki owoców zwane potocznie ogonkami są bardzo krótkie i utrudniają zbiór. Problem ten obserwuje się także w przypadku innych odmian, m.in. Szampiona. Sytuacja jest dość nietypowa, ponieważ w ubiegłych latach, pomimo wystąpienia wiosennych przymrozków, nie spotykano tego zjawiska na większą skalę.

W sezonie 2020 na owocach nie obserwuje się dużo oparzeń słonecznych powstałych na skutek silnego nasłonecznienia. Problem ten był bardziej odczuwalny w poprzednich latach. Natomiast w tym roku w rejonie grójecko-wareckim i na Lubelszczyźnie nie występowały dłuższe okresy z bardzo wysoką temperaturą i silnym nasłonecznieniem, dlatego mniej jest tego typu uszkodzeń. Zwykle takie oparzenia na owocach powstają, gdy przez okres około 3 tygodni w sierpniu przed zbiorem, mamy do czynienia z intensywnym działaniem promieni słonecznych.

Na Lubelszczyźnie w okolicach Stryjno planowane jest rozpoczęcie zbiorów Szampiona. Póki co nie ma większych problemów z gorzką plamistością podskórną. Zdarzają się jabłka z objawami GPP w dolnych partiach korony drzew m.in. w odmianach Szampion i Red Jonaprince. Podczas zbiorów obserwuje się także szklistość miąższu. W ubiegłym sezonie szklistość pojawiała się na wielu odmianach jabłek, także w przypadku Gali i Red Jonaprince, które dotychczas uznawano za mniej podatne.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim sezonie, jabłka niektórych odmian, m.in. z grupy Jonagoldów, są przerośnięte (średnica 9,5-10 cm). Takie jabłka trudniej będzie sprzedać i większe jest ryzyko strat podczas przechowywania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI