Zbiory borówek dobre, ale nie rekordowe

Autor: Krystyna Zagórska 10 lipca 2022 10:37

Zbiory borówek dobre, ale nie rekordowe Zbiory borówek w tym roku nie będą rekordowe/ fot. shutterstock

- Zbiory borówek zapowiadają się w tym roku na dobrym poziomie, ale nie rewelacyjnym - mówi serwisowi sadyogrody.pl Dominika Kozarzewska, Członek Zarządu Fundacja Promocji Polskiej Borówki.

Zbiory polskich borówek 2022

- Jeszcze w trakcie kwitnienia borówki sądziliśmy, że zbiory będą bardzo wysokie, podobne jak w zeszłym roku, natomiast teraz już na etapie zawiązków i dojrzewania owoców, widzimy, że pewne straty nastąpiły. Prawdopodobnie w wyniku przebiegu pogody w zimie. Na pewno zbiory borówek nie będą rekordowe - mówi Dominika Kozarzewska.

Kiedy podaż borówki wzrośnie?

Borówek będzie więcej około połowy lipca. Upały z początku miesiąca na pewno przyspieszają dojrzewanie odmian wczesnych.

W ocenie Dominiki Kozarzewskiej, w tym sezonie można spodziewać się, podobnie jak w zeszłym roku, dość znaczącego szczytu podaży borówki w momencie, kiedy wejdzie w pełnię owocowania odmiana Duke.

- Trudno mi w tym momencie powiedzieć czy będzie to za tydzień czy za 10 dni czy może troszkę później. Natomiast na odmianie Duke dużych strat nie obserwujemy, więc prawdopodobnie będziemy mieli podobnie jak w zeszłym roku 2 szczyty sezonu - pierwszy wczesny i później tradycyjną "górkę bluecropową" już bliżej sierpnia - mówi.

Cała rozmowa z Dominiką Kozarzewską w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI