Zbiory 2020: Krótsze szypułki - częsty problem przy tegorocznych zbiorach jabłek

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 17 września 2020 10:13

Zbiory 2020: Krótsze szypułki - częsty problem przy tegorocznych zbiorach jabłek Niekorzystne warunki atmosferyczne i susza mocno odbiły się na sadach jabłoniowych/ fot.shutterstock.com

Tegoroczny sezon jabłkowy od samego początku nie należał do łatwych. Niekorzystne warunki atmosferyczne i susza mocno odbiły się na sadach jabłoniowych. Obecnie trwają zbiory a niektórzy sadownicy już widzą jakie są problemy w ich sadach, szczególnie te spowodowane wiosennymi przymrozkami.

Zbiory jabłek powoli nabierają tempa, a obecnie wielu sadowników przeprowadza zbiór Gali, która, jak się dowiadujemy, przysparza plantatorom szczególnych problemów. W tym roku wielu sadowników narzeka na wyjątkowo krótkie tzw."ogonki" w owocach Gali, które utrudniają zbiór. 

Szypułka czyli potocznie nazywany "ogonek" jabłka to bardzo zmienna część owocu, w zależności od odmiany możemy je podzielić na krótsze i dłuższe. Dla przykładu odmiana Pinova charakteryzuje się długą szypułką, Lobo natomiast krótszą. Mimo to w obrębie odmiany "ogonki" na jednym drzewie jabłka mogą być i dłuższe i krótsze.

- Gala w tym roku szczególnie sprawia trudności, w moim sadzie jeszcze tak dziwnego roku nie miałem. Owocu jest dużo ale zbieranie go to istna katorga. Ogonki są tak krótkie, że praktycznie w każdym jabłku albo się łamią, albo całkowicie odrywają. Pracownicy narzekają na bolące palce od zrywania bo owoce bardzo mocno trzymają się gałęzi a dostęp do nich jest ograniczony - mówi sadownik z rejonu wareckiego. 

Jaki jest tego powód? Za kiepsko wykształtowane ogonki w szczególnej mierze sadownicy obwiniają wiosenne przymrozki.

- Nie widzę innej przyczyny niż wiosenne przymrozki. Urwane ogonki to zmora tegorocznych zbiorów, nie tylko w moich sadach, sąsiedzi mają podobny problem - dodaje sadownik.

Jak mówi dr Tomasz Lipa, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, generalnie krótsze szypułki mają owoce, które powstają z kwiatu centralnego - królewskiego. - Owoce z krótszą szypułką najczęściej są większe, ale w tym roku przymrozków było dużo i w różnych terminach. Dlatego trudno jednoznacznie wyjaśnić przyczynę tego zjawiska - zaznacza. 

- Na Lubelszczyźnie obserwuję skrócenie szypułek na Szampionie, na Gali nie zauważyłem tego zjawiska. Już od miesiąca widać, że owoce się osypują, po prostu są wypychane wzajemnie - mają zbyt krótką szypułkę a to zapewne efekt licznych przymrozków. Sytuacja jest o tyle dziwna i nietypowa w tym roku, gdyż w ubiegłych latach, pomimo przymrozków, nie spotykaliśmy się z tego typu problemem przy zbiorach- dodaje  dr Tomasz Lipa. 

Brak szypułki czy potocznie zwanego "ogonka" to szczególny problem pod względem choćby przechowalniczym. W miejscu brakującej szypułki szybko dochodzi do procesów gnilnych. Co więcej, owoc traci na atrakcyjności pod względem handlowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI