×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zawaliły się konstrukcje tuneli. Plantatorzy owoców apelują o pomoc

Autor: radio.lublin 10 stycznia 2023 14:16

Zawaliły się konstrukcje tuneli. Plantatorzy owoców apelują o pomoc Przez opad śniegu konstrukcje tuneli uległy zniszczeniu/ fot. PM

O finansowe wsparcie w odbudowie tuneli foliowych apelują plantatorzy owoców z powiatu puławskiego. Chodzi o kilkudziesięciu rolników, którym na skutek dużych opadów śniegu zawaliły się instalacje chroniące uprawy.

Konstrukcje tuneli uległy zniszczeniu przez śnieg

– Brakuje przepisów, które uwzględniałyby zniszczenia spowodowane przez śnieg, a są one bardzo duże – mówią poszkodowani rolnicy. – U mnie zawaliło pół hektara tuneli – stwierdza jeden z nich. – My w gospodarstwie straciliśmy 50% produkcji – czyli hektar tuneli się „złożył”. Przy normalnej zimie te konstrukcje spokojnie wytrzymują polskie warunki. Ale nie przy takim nawalnym śniegu, jaki wystąpił przed świętami Bożego Narodzenia. Opad był zbyt duży i konstrukcje uległy zniszczeniu.

Przeczytaj:

Śnieg zagraża konstrukcji tuneli. To dodatkowe koszty dla producentów

 

Pomoc dla poszkodowanych plantatorów owoców

– Kwestia ubezpieczeń czy odszkodowań dotyczy upraw i zwierząt, a nie budowli – wyjaśnia wicepremier Henryk Kowalczyk. – Tę pomoc można rozważać pod kątem pomocy socjalnej. W tej chwili to jedyne działania możliwe do wykonania. Bowiem pod kątem formalnym nie jest to wprost ani uprawa, ani hodowla, więc możliwości typowych odszkodowań realnie w tej chwili nie ma.

Czytaj więcej: Radio.Lublin

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI