×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zapomniane odmiany: Jabłoń Kronselka na przetwory i szarlotkę

Autor: SadyOgrody.pl 24 lutego 2023 13:57

Zapomniane odmiany: Jabłoń Kronselka na przetwory i szarlotkę Struktura odmianowa jabłoni od lat sześćdziesiątych uległa znacznej zmianie. / fot. pixabay

Struktura odmianowa jabłoni od lat sześćdziesiątych uległa znacznej zmianie. Nowe odmiany jabłoni do produkcji towarowej z przeznaczeniem na dalekie rynku wyparły te stare, często lubiane przez konsumentów. Dziś przypomnimy o odmianie Kronselka - starej, francuskiej odmianie jabłek.

Obecnie w produkcji towarowej jabłoni dominują takie odmiany jak Gala, Golden Delicious, Red Delicious jednak z ogromnym sentymentem wspominamy stare odmiany jabłek. Często to właśnie o tych dawnych odmianach mówimy jako o tych najsmaczniejszych. Oczekiwania konsumentów weryfikują rynek dlatego już dzisiaj trudno szukać starych odmian w produkcji towarowej, czasem natomiast można je znaleźć w przydomowych ogródkach. 

Jabłoń Kronselka - stara odmiana. Czym się charakteryzuje?

Odmiana jabłek Kronselka została wyhodowana przez Charles Baltet w 1869 roku. W Polsce była najbardziej popularna pod koniec lat 60-tych. Owoce tej odmiany są nierówne, miękkie, jasne, kształtem przypominające Lobo - lekko spłaszczone. Ze względu na swoją miękką strukturę są to owoce wrażliwe na odgniecenia oraz nietrwałe. Smak Kronselki jest bardzo dobry, winno-słodki. Niegdyś sprzedawane na rynkach i bazarach. Obecnie nie ma tej odmiany w uprawie towarowej, można ją natomiast spotkać w przydomowych ogródkach smakoszy dawnych odmian jabłek. Drzewka tej odmiany można kupić w internecie. 

Jak wygląda jabłoń Kronselka?

Młode sadzonki rosną silnie, natomiast z czasem jej wzrost słabnie. Ma duże kuliste korony i tendencje do przemiennego plonowania. W okres owocowania wchodzi w 3-4 roku po posadzeniu. Kronselka charakteryzuje się mrozoodpornością, natomiast jest wrażliwa na parcha i mączniaka. Jest dość odporna na zarazę ogniową. Odmiana nie jest samopylna - najlepszymi zapylaczami będą Oliwka Żółta, Landsberska, Koksa Pomarańczowa, McIntosh, Spartan, Golden Delicious, Antonówka. 

Kiedy zrywać jabłka Kronselki?

Kronselka to odmiana jabłek jesiennych. Dojrzewają w drugiej połowie września

Jabłoń Kronselka na przetwory i szarlotkę 

Obecnie trudno znaleźć jabłka starych odmian nawet na targowiskach czy bazarach. Jednak z całą pewnością Kronselka to odmiana, która wyróżnia się doskonałym smakiem i aromatem. Idealnie sprawdzi się jako samodzielna przekąską jednak ze względu na swoją miękką i soczystą strukturę warto ją również wykorzystać do przetworów - na szarlotki czy musy. Obecnie jest to odmiana jabłek wyłącznie dla koneserów ponieważ nie ma odpowiedniej trwałości handlowej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI