Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie stanowiska, dobór sadzonki i odmianyKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 05 sierpnia 2020 10:01


29 lipca firma Doradca Jagodowy zorganizowała webinar poświęcony technologii zakładania plantacji truskawek. W trakcie spotkania poruszano zagadnienia dotyczące uprawy – przygotowania stanowiska, doboru sadzonek i nowych odmian truskawek. Swoimi spostrzeżeniami z sezonu i doświadczeniem podzielił się Dariusz Bujak z De Kemp.

W Polsce wciąż dominuje tradycyjna uprawa gruntowa truskawek. W Niderlandach takie uprawy stanowią niewielką część całej produkcji. Plantacje zostały przeniesione do tuneli, ale zdecydowana większość producentów zdecydowała się na uprawę truskawek w obiektach szklarniowych. Zbiór truskawek w szklarni jest dużo szybszy i łatwiejszy. Ilość owoców, które zbiera się z hektara, czyli wydajność uprawy jest nieporównywalnie większa niż z uprawy polowej.

Truskawka z niderlandzkich obiektów wysyłana jest do krajów, gdzie cena rekompensuje koszty uprawy. Głównym odbiorą truskawki pozostają markety, duże sieci handlowe – tam sprzedaje się większość produkcji, ale niektóre gospodarstwa produkują truskawki z myślą o eksporcie na dalekie odległości, m.in. do Japonii czy Dubaju. W Niderlandach stale zwiększa się produkcja truskawek w szklarniach, co wynika z opłacalności produkcji i zwiększającego się zapotrzebowania na dobrą jakościowo truskawkę.

Ten rok pokazał, że powodzenie w uprawie truskawek zależy głównie od przebiegu pogody wiosną. Plantatorzy którzy jesienią zainwestowali w uprawy tunelowe, mogą zaliczyć tegoroczny sezon do udanych. Część plantatorów z powodów pogodowych – susza, przymrozki, a wczesnym latem podtopienia, uważa ten sezon za bardzo zły. Uprawom już od wczesnej wiosny doskwierała susza, później przyszły fale przymrozków. Sytuację pogorszyły w czerwcu intensywne opady deszczu, które na wielu plantacjach powodowały podtopienia i bardzo silną presję ze strony chorób grzybowych, głównie szarej pleśni.

Jakie stanowisko jest najlepsze do uprawy truskawki?

Pod uprawę truskawki lepiej przeznaczać glebę żyzną, dość lekką piaszczystą. Takie stanowisko zapewnia szybkie odprowadzenie wody opadowej poza plantacje. W tym roku część plantatorów poniosła bardzo duże straty od okresowego zalania uprawy. Nie powinno być zastoisk mrozowych ze względu na wiosenne przymrozki. Jedną z możliwości uprawy truskawek jest uprawa na podwyższonych zagonach, rekomendowana przez Doradcę Jagodowego.

Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie stanowiska pod plantację. W Holandii jako przedplon stosuje się aksamitkę, która dobrze sobie radzi z niektórymi gatunkami nicieni. Korzystnym dla truskawki przedplonem może być także owies lub żyto. W Polskich warunkach standardowym przedplonem jest gryka, albo gryka z gorczycą. Przedplon stosuje się, by ograniczyć zachwaszczenie, ale również w celu poprawy właściwości fizyko-chemicznych gleby. W kolejnym etapie przygotowania pola pod plantacje należy zwalczyć chwasty trwałe i dostarczyć nawozy organiczne. Jednym z najlepszych sposobów na zmęczenie gleby jest obornik. W Holandii stosuje się mniej obornika, a więcej gnojowicy która jest łatwiej dostępna. Dawki nawozów mineralnych ustala się na podstawie analizy gleby metodą ogrodniczą.

Typy i rodzaje sadzonek truskawki

Od jakości materiału szkółkarskiego zależy opłacalność uprawy oraz szybki zwrot poniesionych kosztów założenia plantacji. W sprzedaży znajduje się kilka rodzajów sadzonek – frigo, doniczkowane plug plants lub tray plants oraz świeże (zielone). Wybór typu sadzonki truskawki zależy w dużej mierze od terminu zakładania plantacji.

Sadzonki frigo są wykopywane z pól jesienią ok 15 listopada, sortowane na klasy wielkości i przechowywane w chłodni w temperaturze -1,5 st. C. Sadzonki klas lepszej jakości, czyli A i A+ należy sadzić wiosną od początku kwietnia do końca maja. Natomiast gdy plantator decyduje się na wybór materiału o mniejszej grubości szyjki korzeniowej, czyli frigo A – i B, termin sadzenia truskawek jest późniejszy – czerwiec/ koniec lipca (konieczne jest usunięcie pierwszych kwiatów). Klasy wg rozmiaru sadzonek frigo określa się: B (8-6 mm), A- (8-10 mm), A (10-14 mm), A+ (14-15 mm).

Do sadzonek frigo zalicza się także sadzonki wielokoronowe WB (silnie rozwinięte). Plantacje zakłada się wiosną kwiecień-maj, aby roślina miała czas na zbudowanie masy liściowej i systemu korzeniowego. W przypadku gdy, przyjdzie fala upałów tuż po posadzeniu -owoc będzie drobniejszy. Sadzonki frigo wielokoronowe można podzielić na 3 kategorie pod względem jakości: I (15–18 mm), klasa II (18–23 mm) i klasa III (powyżej 23 mm).

Doniczkowane sadzonki truskawek – tzw. czterotygodniówki lub inaczej plug plants sadzi się na przełomie lipca i sierpnia, dobrze się przyjmują. Materiał dostępny jest z bryłą korzeniową i kilkoma liśćmi (zwykle 3-4).

Zakładając plantacje z sadzonek świeżych, zwanych zielonymi należy przestrzegać terminu sadzenia (wrzesień –październik), gdyż tego typu sadzonka musi zdążyć ukorzenić się przed zimą, w przeciwnym razie rośliny mogą przemarzać. Zakładanie plantacji z sadzonek zielnych jest wciąż popularną metodą m.in. w Niemczech (w rejonach północnych z sadzeniem trzeba zakończyć do połowy sierpnia, natomiast na południu można przeciągnąć ten czas do pierwszych dni września). Sadzonkom należy zapewnić odpowiednie warunki, nie powinno się ich sadzić bez zraszaczy.

Odmiany truskawek

Odmiana Rumba wciąż zyskuje na znaczeniu – ceniona jest za smak, jakość, shelf-life, małą podatność na choroby systemu korzeniowego. Interesującą odmianą jest również Verdi (nr FE 1711), która cechuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi owoców, -jędrność, shelf-life, oraz smakiem. Verdi wykazuje niskie zapotrzebowanie na azot (podobnie jak Allegro). Plonowanie jest na nieco niższym poziomie niż Rumba.

Nowość Malling Allure – odmiana końca sezonu, późniejsza. Okres owocowania pokrywa się z Florence. W tym roku wyszła wcześniej, podobnie jak Jive, być może przez ciepłą nietypową zimę. Owoce o jaśniejszym czerwonym kolorze. Mają wyrównany kształt i wielkość. Zachowują parametry jakościowe.
Na plantacjach już od kilkunastu dni trwa zbiór odmiany Vivara (odm. powtarzająca), atrakcyjnej pod względem wyglądu owoców, smaku oraz shelf-life. Vivara w porównaniu do odmiany Albion, jest wcześniejsza.