Z wizytą w uprawach tunelowych maliny cz I. - uszkodzenia mrozowe (foto)

Autor: Doradca Jagodowy 17 kwietnia 2021 10:24

W dniach 15-16 kwietnia zespół Doradcy Jagodowego lustrował uprawy tunelowe i gruntowe maliny w rejonie Czerwińska nad Wisłą, Grójca oraz Potworowa. Niestety na przeważającej liczbie plantacji stwierdzono uszkodzenia mrozowe- zarówno na pędach ubiegłorocznych jak i przyrostach tegorocznych.

Uszkodzenia mrozowe stwierdzono na wszystkich najpopularniejszych odmianach dominujących obecnie w uprawie deserowej. Stopień uszkodzeń okazał się bardziej uzależniony od technologii uprawy niż odmiany. Pewnym zaskoczeniem dla plantatorów maliny może okazać się fakt, iż uszkodzenia są obecne również w uprawie tunelowej tego gatunku. Sprawcą uszkodzeń najprawdopodobniej był gwałtowny spadek temperatury odnotowany na początku roku, gdy w wielu rejonach Polski temperatura sadła nawet do minus 28°C.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń pędów ubiegłorocznych warto wdrożyć program regeneracyjny oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów (Maxi-Grow w dawce 0,5-0,75 l na ha, KinactivInitial w dawce 1,0 l na ha, Shigeki w dawce 2,0 litr na ha, Valkiria 1,0-2,5 l na ha) z dodatkiem Asahi SL (0,6 l na ha). Stosowanie takich preparatów należy rozpocząć, gdy tylko powierzchnia młodych liści zapewni skuteczną absorpcję i kontynuować regularnie co 10-14. W nawożeniu dokorzeniowym warto zwrócić uwagę na optymalizację żywienia wapniem i potasem.

W przypadku uprawy maliny owocującej na pędach tegorocznych sprawa jest nieco prostsza – pędy z uszkodzeniami należy wyeliminować podczas przerywki. Z zabiegiem tym nie należy zwlekać, aby zastymulować wyrastanie nowych pędów bez uszkodzeń mrozowych.

W okresie przedłużających się chłodów na niektórych plantacjach rośliny są wciąż okryte agrowłókniną, która zabezpiecza je przed ewentualnymi spadkami temperatury poniżej zera. Rozwiązanie takie jest efektywne względem ochrony przeciwprzymrozkowej aczkolwiek pracochłonne, gdyż w słoneczne dni włóknina musi być zwijana a rośliny odsłaniane aby nie uległy przegrzaniu. Takie sytuacje również wymagają zastosowania zabiegów niwelujących stres związany ze zmiennymi warunkami termicznymi: do kolejnych zabiegów ochrony należy włączać wspomniane wcześniej preparaty wspomagające wzrost i rozwój roślin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI