Z jakimi wyzwaniami mierzą się sadownicy w Mołdawii?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 23 lutego 2021 11:14

Z jakimi wyzwaniami mierzą się sadownicy w Mołdawii? Mołdawia w sezonie 2020 wyprodukowała około 25-30 proc. mniej jabłek, z powodu niesprzyjającej pogody/ fot. unsplash

Promocją mołdawskich jabłek zajmuje się Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Owoców Mołdova Fruit, liczące obecnie około 150 członków. W Mołdawii praktycznie nie ma grup producentów owoców, jedynie kilka takich organizacji działa na południu kraju przy produkcji winogron stołowych.

W Mołdawii dynamicznie rozwija się produkcja śliwek. W sezonie 2019/20 zmniejszył się eksport śliwek do Rosji i Białorusi z powodu pandemii, natomiast wzrost wysyłek nastąpił do krajów Unii Europejskiej m.in. Niemiec i Austrii.

Jakie wyzwania na przyszłość?

Największym wyzwaniem dla sadownictwa w Mołdawii będzie niestabilna pogoda – susza i wiosenne przymrozki oraz niedobór siły roboczej. W 2020 r. niektóre firmy po raz pierwszy sprowadzały pracowników z Azji do pracy przy zbiorach. Mołdawia zamierza wejść na nowe rynki eksportowe, nie chce być uzależniona od jednego odbiorcy.

Czytaj także: 

Niestabilna produkcja jabłek na Węgrzech – jakie przyczyny?

Jak zmienia się sadownictwo w Serbii?

Planujesz inwestycje w gospodarstwo sadownicze ? Sprawdź najnowsze ogłoszenia na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI