×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wzrost kosztów produkcji zagraża sektorowi wina i uprawie winorośli

Autor: www.sadyogrody.pl 03 listopada 2022 14:08

Wzrost kosztów produkcji zagraża sektorowi wina i uprawie winorośli Wzrost kosztów produkcji zagraża sektorowi wina/ fot. shutterstock

Powodem poważnych obaw jest sytuacja rynkowa, którą już drugi rok z rzędu charakteryzują wysokie ceny produkcji, zagrażające rentowności gospodarczej producentów wina w całej UE. Niezbędne jest podjęcie środków na poziomie unijnym, aby jak najszybciej zredukować koszt energii - podkreślił Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej „Wino”.

Z okazji święta zbiorów wina 2022, grupa robocza Copa-Cogea przedstawiła szacunki dotyczące zbiorów. Unijna produkcja wina UE 2022 ma ulec marginalnej poprawie (+ 2%) w porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym, jednak nadal utrzymuje się poniżej 5-letniej średniej.

Pozytywnym aspektem jest oczekiwana wysoka jakość wina, spowodowana dobrym statusem zdrowotnym winogron oraz brakiem chorób.

Sektor wina ucierpi przez wzrost kosztów produkcji?

Zbiorom w 2022 r. towarzyszyły duże obawy w związku z obecnie długotrwałym wpływem zmian klimatu, skutkującym bardzo ciężkimi do przewidzenia i często ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Doprowadziło to do znaczących różnic jeśli chodzi o ilość oraz jakość. Opady w sierpniu zmieniły prognozowany obraz, w niektórych przypadkach niosąc ze sobą powiew optymizmu. Szacunki dotyczące zbiorów potwierdzają obecnie prognozy opublikowane w połowie sierpnia. Wolumen w tym roku jest optymalny, jednak na pewno nie obfity.

Podczas święta wina 2022 Copa-Cogeca dyskusje dotyczyły głównie trudnej sytuacji sektora spowodowanej wzrostem kosztów produkcji.

Powodem poważnych obaw jest sytuacja rynkowa, którą już drugi rok z rzędu charakteryzują wysokie ceny produkcji, zagrażające rentowności gospodarczej producentów wina i winiarni w całej UE. Źródłem tego są rosnące koszty energii, jako że mają one wpływ na środki wykorzystywane przy produkcji (szkło, karton i nawozy), transport oraz siłę nabywczą unijnych obywateli. Niezbędne jest podjęcie środków na poziomie unijnym, aby jak najszybciej zredukować koszt energii - podkreślił Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej „Wino”.

Innowacje oraz cyfryzacja stanowią część rozwiązania wielu wyzwań z
którymi zmierza się sektor, dlatego też powinny być w dalszym ciągu rozwijane, zwłaszcza na poziomie politycznym. Producenci zobowiązali się do łagodzenia skutków zmiany klimatu oraz ochrony środowiska. Potrzebują jednak odpowiedniego zestawu narzędzi, ram regulacyjnych oraz czasu na wykorzystanie tych środków.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI