×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wyzwania w ogrodnictwie. Trwają prace nad przełomowymi rozwiązaniami

Autor: Krystyna Zagórska 12 lutego 2023 18:34

Wyzwania w ogrodnictwie. Trwają prace nad przełomowymi rozwiązaniami Prof. dr hab. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach o wyzwaniach stojących przed nauką

Jakie szanse i wyzwania stoją obecnie przed nauką? – zapytaliśmy prof. dr hab. Dorotę Konopacką, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa- PIB.

- Naszą olbrzymią szansą jest kapitał ekspercki który posiadamy w ramach Instytutu Ogrodnictwa- PIB. Oczywiście musimy podążać za trendami. Zwykle wyzwania są tak naprawdę również szansą. Dotyczy to dwóch obszarów w których specjalizujemy się w Instytucie – mówi prof. dr hab. Dorota Konopacka.

Ochrona roslin w dobie wycofywania substancji czynnych

Pierwszym jest bardzo silny Zakład Ochrony Roślin, gdzie naszym wyzwaniem i szansą jest zaproponowanie procedur czy metodyk uprawy integrowanej, w której będą omijane wszystkie substancje czynne, które obecnie w dużym tempie są eliminowane z rynku w ramach przepisów unijnych – mówi.

Rozwój cyfryzacji i sztucznej inteligencji w ogrodnictwie

Drugi zestaw działań to cyfryzacja i włączenie sztucznej inteligencji do prac w ogrodnictwie. Zespół naukowców z Zakładu Agroinżynierii Instytutu Ogrodnictwa wspólnie z firmą Inwebit zgłosili się do projektu na budowę autonomicznej maszyny do zbioru jabłek deserowych – mówi dyrektor IO-PIB.

Zobacz wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI