Wsparcie dla sadowników w formie dopłat do kilograma jabłek?

Autor: www.sadyogrody.pl 27 września 2022 11:18

Wsparcie dla sadowników w formie dopłat do kilograma jabłek? Będą dopłaty do jabłek 2022? / fot. shutterstock

Związek NSZZ RI Solidarność apeluje do Premiera RP i Ministra Rolnictwa o natychmiastowe pochylenie się nad sytuacją materialną rolników utrzymujących się z pracy w gospodarstwach
sadowniczych.

Pomimo tytanicznych wysiłków, zapobiegliwości i zaangażowania sadownicy tracą dorobek swojego życia, nie są w stanie utrzymać rentowności swych gospodarstw.

Dopłaty do jabłek 2022

- W wyniku ciągnącego się od kilku lat kryzysu w branży sadowniczej oraz nakładających się negatywnych efektów wynikłych z zawirowań światowej polityki, sadownicy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji. Główne gałęzie produkcji sadowniczej, a w szczególności produkcja jabłek, stały się do tego stopnia deficytowe, że zapłata za sprzedane owoce pokrywa tylko część kosztów produkcji -  czytamy w apelu zespołu owocowo-warzywnego przy Mazowieckiej Radzie NSZZ RI Solidarność.
- Aby zachować produkcję potrzebne jest natychmiastowe wsparcie sektora sadowniczego, w formie na przykład dopłat do kilograma owoców, tak by sadownik uzyskał cenę za kilogram jabłek w wysokości 70 groszy za kilogram. Taki poziom cen pozwoliłby przetrwać ten rok polskim sadownikom. Co do długofalowego uzdrowienia polskiego sadownictwa, uważamy za zasadne powołanie panelu negocjacyjnego - informują członkowie zespołu w apelu Premiera RP i Ministra Rolnictwa.

Pełna treść apelu zespołu owocowo-warzywnego przy Mazowieckiej Radzie NSZZ RI Solidarność w załączniku.

 

O sytuacji na rynku jabłek przeczytasz w artykułach:

Jabłka przemysłowe 2022: Ceny w skupach coraz niższe!

Nie uda się zebrać wszystkich jabłek. Tak źle jeszcze nie było

Klęska urodzaju jabłek 2022. Minister rolnictwa: To realny problem

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI