Włochy: Druga fala silnych mrozów przetrzebiła sady

Autor: www.sadyogrody.pl / www.italiafruit.net 11 kwietnia 2021 09:45

Włochy: Druga fala silnych mrozów przetrzebiła sady Pierwsze mrozy uderzyły we włoskie sady w połowie marca / fot. shutterstock.com

Pierwsze mrozy uderzyły we włoskie sady w połowie marca powodując szkody przede wszystkim w owocach pestkowych regionie Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej i Toskanii. Od początku tego tygodnia całe Włochy stanęły w obliczu kolejnej fali mrozu, śniegu, a nawet gradu który dotyka kwitnące sady wszystkich gatunków owoców -podaje serwis italiafruit.net.

  • Największe obawy mają sadownicy uprawiający letnie gatunki owoców, ale mrozy dotknęły także sady jabłoniowe i gruszkowe
  • Zabiegi przeciwmrozowe niewiele mogą zdziałać w przypadku intensywnego zimna
  • Stres temperaturowy u roślin jest bardzo szkodliwy, prowadzi do powstawania mniejszych rozmiarów owoców

Zgodnie z najnowszymi prognozami pogody, do piątkowego poranka (09.04) w przypadku włoskich owoców i warzyw ryzyko przymrozków pozostaje bardzo wysokie. Największe obawy mają sadownicy uprawiający letnie gatunki owoców, ale mrozy dotknęły także sady jabłoniowe i gruszkowe.

 - Na ten moment pewne jest , to że druga fala mrozów nie będzie dobra dla owoców w całej Europie. Zimno i mróz ma wpływ na cały kontynent, od Hiszpanii do Francji przez Niemcy i Belgię- komentuje Francesca Aldegheri , przedstawiciel rady Confagricoltura Verona ds . sektora owoców .

- Koncentrując się na regionie Veneto, w ciągu ostatnich kilku nocy temperatury spadły poniżej zera równomiernie na mniej więcej wszystkich terytoriach. Na ocenę nowych szkód pomrozowych będziemy musieli poczekać przynajmniej do weekendu. Teraz nie jest to możliwe. Jednak największe obawy dotyczą nie tyko upraw moreli i brzoskwiń ale także upraw kiwi, które mają teraz pąki kwiatowe, a także jabłoni i wiśni, które obecnie są w trakcie kwitnienia - dodaje Francesca Aldegheri .

Adriano Favazza, prezes sektora owocowo-warzywnego Confagricoltura Padova powiedział:  - Martwimy się przedłużającymi się mrozami. Obecnie wiśnie kwitną, podobnie jak  jabłonie i grusze. Istnieje duże ryzyko, bo zabiegi przeciwmrozowe niewiele mogą zdziałać w przypadku intensywnego zimna.

- W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy późne przymrozki, przy czym dodatkowo zimy są łagodne. Przy mrozach kwiaty przemarzają, a w konsekwencji plony są zmniejszone lub nawet zerowane. Jednak nawet bez najpoważniejszych konsekwencji utraty owoców, obecny stres temperaturowy u roślin jest nadal szkodliwy, ponieważ prowadzi do mniejszych rozmiarów owoców - dodaje Favezza w rozmowie z Italiafruit.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI