Włochy: 40 proc. zbiorów Gali nie nadaje się do sprzedaży

Autor: Związek Sadowników RP za Confagricoltura Verona 28 sierpnia 2022 11:10

Włochy: 40 proc. zbiorów Gali nie nadaje się do sprzedaży Zbyt dużo wody spadającej w ciągu kilku godzin spowodowało bowiem zjawisko „pękania” owoców. / fot. shutterstock

Ulewne deszcze we Włoszech w rejonie Verony w zeszłym tygodniu zrujnowały letnie zbiory jabłek. Zbyt dużo wody spadającej w ciągu kilku godzin spowodowało bowiem zjawisko „pękania” owoców.

- Zbiory rozpoczęły się dobrze, ale dwa deszczowe dni spowodowały katastrofę – wyjaśnia Francesca Aldegheri, prezes sektora owocowego Confagricoltura Verona. 

Jabłka pękają od nadmiaru deszczu 

– W ciągu kilku godzin spadło od 50 do 70 milimetrów wody, a ponadto nastąpiła spora zmiana temperatury, bo w ciągu dnia przeszliśmy z 33-34 stopni do minimum poniżej 20 stopni. Między innymi opady deszczu trwały dwa i pół dnia, między pierwszym a ostatnim deszczem owoce nie wysychały. Z jednej strony woda była darem niebios dla wielu upraw, które były bardzo spragnione po miesiącach suszy. Z drugiej jednak strony dla wszystkich odmian Gali, które są zbierane w tym okresie i stopniowo dojrzewają, była to katastrofa. W rzeczywistości jabłka pękły gdzie jest kielich owoców, jak to się dzieje z wiśniami, gdy pada za dużo. W konsekwencji nie nadają się już do sprzedaży, ponieważ mając otwartą ranę nie mogą być dłużej przechowywane i ulegają gniciu. Bardzo ważne są procentowe uszkodzenia: mówimy, że średnio 40 procent produkcji ma zostać wyrzucone. Prawie jedno z dwóch jabłek - tłumaczy. 

Ta szkoda jest dokładana do bardzo ciężkiej sytuacji na rynku. - Energia gwałtownie wzrosła, np. gaz, pasze, nawozy, podczas gdy ceny płacone rolnikom spadły. Dlaczego płacisz więcej za wszystko oprócz owoców? Nie możemy tak dalej, dusze rolników nie są spokojne, z niepokojem czekamy na jesień, biorąc pod uwagę zapowiadane nowe wzrosty energii - dodaje. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI