Wkrótce rozpoczną się zbiory aronii. Tegoroczny sezon jest nieco opóźniony

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 11 sierpnia 2020 11:42

Wkrótce rozpoczną się zbiory aronii. Tegoroczny sezon jest nieco opóźniony Pierwsze zbiory aronii być może rozpoczną się w przyszłym tygodniu/ fot. unsplash.com

Pierwsze zbiory aronii być może rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Owoce z plantacji na zachodzie kraju powoli zaczynają dojrzewać. Również w centralnej części kraju aronia szybko dojrzewa ze względu na suszę i w wysokie temperatury – mówi serwisowi sadyogrody.pl Andrzej Karolak, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA.

- Za tydzień owoce z plantacji na zachodzie kraju mogą być na tyle dojrzałe, że będzie można rozpocząć zbiór. Nie wiadomo jak będzie on przebiegał, ponieważ owoców jest w tym roku mniej. Aronia nie wykształciła typowych gron, w których w normalnym sezonie plonowania powinno być po ok 25 jagód. W latach urodzajnych krzewy uginały się pod ciężarem dojrzewających owoców, a w tym roku na wielu plantacjach w gronach jest zaledwie po 2-3 jagody. To efekt przymrozków – mówi Andrzej Karolak.

W jego ocenie, zbiory aronii rozpoczną się między 17 a 20 sierpnia. Tegoroczny sezon jest nieco opóźniony w porównaniu do roku ubiegłego – o około 10 dni.

Sezon aroniowy 2020 nie będzie urodzajny. – Wiosną po przejściu wszystkich możliwych anomalii pogodowych, sądziłem, że aronii może być ok 40 proc. w stosunku do bardzo dobrych sezonów plonowania. Teraz na podstawie doniesień od plantatorów z różnych regionów kraju, mam wątpliwości czy taki plon uda się uzyskać. Część plantacji -zwłaszcza starszych nasadzeń zlikwidowano, zaś inne zostały zaniedbane z powodu z kilkuletniego braku opłacalności w uprawie. Dlatego owoców jest mniej – zaznacza Andrzej Karolak.

W 2019 roku plonowanie aronii również było na niskim poziomie.

- Nie otrzymujemy jeszcze żadnych informacji z zakładów przemysłowych. Skup aronii być może rozpocznie się po 15 sierpnia – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI