Ceny wiśni w hurcie 

Na rynku hurtowym Bronisze wiśnie sprzedawane są za 6-10 zł/kg. Wczoraj cena była niższa - wynosiła 4-6 zł/kg. Na Giełdzie Kaliskiej stawki są bardzo niskie - w dniu dzisiejszym rano wynosiły 4 zł/kg (wczoraj 4,5 zł/kg). 

Na Łódzkim ryku hurtowym Zjazdowa kilogram wiśni wyceniany jest na 8-10 zł/kg. Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu wiśnie wyceniane są na 7-9 zł/kg. 

Na internetowych forach sprzedaży można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży wiśni prosto od producenta. Ceny są mocno zróżnicowane - od 15 do nawet 30 zł za łubiankę. 

Ceny skupu wiśni 2022

Choć pełnia sezonu wiśniowego dopiero przed nami niektóre punkty skupu już rozpoczęły skup. W gm. Jasieniec za wiśnie o wielkości 18+ otrzymać można 2 zł/kg. 
Wiśnie skupowane są w plastikach a’4kg-4,40 brutto. Za wiśnie Groniastą otrzymać można 2,5 zł/kg. 

Niestety biorąc pod uwagę znaczny wzrost kosztów produkcji ceny skupu w graniach 2 zł nie są satysfakcjonujące dla producentów. Trudno przy takich stawkach mówić o zarobku. 

Jak ukształtuje się sezon? 

- Sygnały z rynków zagranicznych oraz poziom cen wiśni mrożonych wskazują na możliwość podwyżek w tym sezonie, mimo osłabionego popytu na rynkach wschodnich - wskazał w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP. 

Dla przypomnienia, ceny wiśni w krajowym skupie do przetwórstwa w 2021 zmalały o ok. 18% r/r do 1,80 zł/kg (za IERiGŻ).

W Serbii sezon skupu wiśni zaczął się cenami wyższymi niż rok wcześniej (za IHS Markit) na co wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe – susze. W warunkach sankcji prawdopodobnie większa część produkcji serbskiej zostanie przekierowana na rynki wschodnie, co może zwiększyć przestrzeń do zwiększenia polskiego eksportu do UE. Dodatkowo na Węgrzech utrzymująca się susza i wysokie temperatury, przekraczające znacząco 30 stopni mogą ograniczyć podaż surowca do przetwórstwa. 

Więcej o perspektywach na tegoroczny sezon wiśniowy przeczytasz w artykule: Wiśnie 2022 - będą wyższe ceny?