Kwitnienie wiśni krótsze niż w zeszłym roku

W sadach wiśniowych kwitnienie dobiega końca. Pogoda nam pomogła. Teraz jedynym problemem jest susza. Drzewa dobrze rozpoczęły kwitnienie. Natomiast trwało ono krócej niż rok temu. Łutówka w zeszłym roku dłużej kwitła – mówi serwisowi sadyogrody.pl Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni.

Chcesz rozwinąć swoje gospodarstwo? Sprawdź jak to zrobić!

Sadownicy informowali, że w odmianach wczesnych wiśni typu Groniasta czy Nefris w niektórych regionach było bardzo słabe zapylenie. Teraz odmiany już weszły w okres przekwitania i zawiązania owoców.

Wiśnie
Wiśnie

Wiśnie 3
Wiśnie 3

Susza, drogie nawozy, brak rąk do pracy uderza w sadowników

- Potrzebny jest nam deszcz, wtedy zaczną działać nawozy i nie będzie tak dużego opadu czerwcowego. Jeśli susza będzie się utrzymywać, drzewo zrzuci zawiązki– mówi.

- Rosnące koszty produkcji są mocno odczuwalne dla producentów wiśni, zwłaszcza w dużych wielohektarowych gospodarstwach, w których zużywa się dużo więcej nawozów i paliwa. – Ceny środków ochrony roślin nie wzrosły aż tak bardzo, natomiast na pewno wielu sadowników w tym roku ogranicza mocno zużycie nawozów posypowych, nawet o 30-50 proc. Zobaczymy jak to się przełoży na plonowanie. Martwi nas także brak pracowników a sezon prac w gospodarstwach już w pełni– dodaje Piotr Pasik.