Wiśnie 2021 - jaka ocena kwitnienia?

Autor: KZ 27 maja 2021 11:18

Wiśnie 2021 - jaka ocena kwitnienia? W większości sadów kwitnienie dobiegło końca/ fot. sadyogrody

Mrozy ze stycznia i lutego oraz wiosenne przymrozki nie pozostały bez wpływu na wiśnie. W większości sadów kwitnienie dobiegło końca. O jego przebieg zapytaliśmy Piotra Pasika, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni.

  • Tegoroczne słabsze kwitnienie wiśni jest efektem zimowych mrozów ze stycznia i lutego oraz wiosennych przymrozków; 
  • W większości sadów wiśniowych kwitnienie dobiegło końca
  • Poziom zbiorów wiśni w sezonie 2020 nie przekroczył 100 tys. ton

W sadach wiśniowych na terenie całego kraju obserwowano słabsze kwitnienie wiśni, co jest efektem przemarznięć po tegorocznych mrozach i uszkodzeń przymrozkowych z ostatnich nocy kwietnia.

Przymrozki wiosenne wyrządziły straty w sadach wiśniowych

Koniec kwietnia (26-27.04) przyniósł w wielu lokalizacjach spadek temperatury nawet do minus 7 stopni C. W wiśniach kończyła się już faza zielonego pąka.

W sadach wiśniowych obserwowano uszkodzenia przymrozkowe
Drzewa kwitły, ale duża część z tych kwiatów była ‘pusta’, czyli nieodpowiednio wykształcona lub przemrożona. - Sadownicy stosowali różnego rodzaju preparaty, aby poprawić kwitnienie i zawiązanie owoców. Sytuacja w skali kraju jest różna. Z niektórych lokalizacji dochodzą informacje o bardzo dużych uszkodzeniach przymrozkowych i mrozowych. Gałęzie ogołacają się. Niektóre pąki nie rozwinęły się wcale – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Piotr Pasik.

W tym sezonie mieliśmy słabe kwitnienie wiśni. - Odmiana Nefris miała rzadsze kwiaty. W Łutówce, która gęściej kwitła wiele kwiatów było ‘pustych’. Na razie nie możemy prognozować wielkości plonu, trzeba poczekać na opad czerwcowy – dodaje.

Wiśnie - kwitnienie 2021 w skali kraju było mocno zróżnicowane

Ubiegły rok także minął pod znakiem wiosennych przymrozków. Zimą 2019/20 drzewa nie weszły normalnie w stan spoczynku. Nietypowa, wyjątkowo ciepła zima spowodowała wcześniejsze ruszenie wegetacji. Drzewa już na starcie były osłabione, a dodatkowo ich kondycję pogorszyła fala przymrozków i susza w okresie kwitnienia. Wiele sadów wiśniowych zostało zaniedbanych w ostatnich latach z powodu braku opłacalności, stąd niższe plony.

Poziom krajowych zbiorów wiśni w sezonie 2020 nie przekroczył 100 tys. ton.

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI