
Mrozy ze stycznia i lutego oraz wiosenne przymrozki nie pozostały bez wpływu na wiśnie. W większości sadów kwitnienie dobiegło końca. O jego przebieg zapytaliśmy Piotra Pasika, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni.
W sadach wiśniowych na terenie całego kraju obserwowano słabsze kwitnienie wiśni, co jest efektem przemarznięć po tegorocznych mrozach i uszkodzeń przymrozkowych z ostatnich nocy kwietnia.
Koniec kwietnia (26-27.04) przyniósł w wielu lokalizacjach spadek temperatury nawet do minus 7 stopni C. W wiśniach kończyła się już faza zielonego pąka.
W sadach wiśniowych obserwowano uszkodzenia przymrozkowe
Drzewa kwitły, ale duża część z tych kwiatów była ‘pusta’, czyli nieodpowiednio wykształcona lub przemrożona. - Sadownicy stosowali różnego rodzaju preparaty, aby poprawić kwitnienie i zawiązanie owoców. Sytuacja w skali kraju jest różna. Z niektórych lokalizacji dochodzą informacje o bardzo dużych uszkodzeniach przymrozkowych i mrozowych. Gałęzie ogołacają się. Niektóre pąki nie rozwinęły się wcale – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Piotr Pasik.
W tym sezonie mieliśmy słabe kwitnienie wiśni. - Odmiana Nefris miała rzadsze kwiaty. W Łutówce, która gęściej kwitła wiele kwiatów było ‘pustych’. Na razie nie możemy prognozować wielkości plonu, trzeba poczekać na opad czerwcowy – dodaje.
Ubiegły rok także minął pod znakiem wiosennych przymrozków. Zimą 2019/20 drzewa nie weszły normalnie w stan spoczynku. Nietypowa, wyjątkowo ciepła zima spowodowała wcześniejsze ruszenie wegetacji. Drzewa już na starcie były osłabione, a dodatkowo ich kondycję pogorszyła fala przymrozków i susza w okresie kwitnienia. Wiele sadów wiśniowych zostało zaniedbanych w ostatnich latach z powodu braku opłacalności, stąd niższe plony.
Poziom krajowych zbiorów wiśni w sezonie 2020 nie przekroczył 100 tys. ton.
Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,70 -0,38%
GBP
5,35 -0,34%
USD
4,33 -0,24%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr