
Węgierski związek producentów owoców i warzyw FruitVeB dokonał oceny sytuacji w sadach po przymrozkach wiosennych.
Między 18 marca a 18 kwietnia 2021 roku na Węgrzech wystąpiły mroźne noce. We wspomnianym okresie było 18 nocy, podczas których temperatura spadła poniżej zera w jednym z sadowniczych regionów Węgier. Spośród nich 13-14 to noce, w których nastąpiło znaczne ochłodzenie w całym kraju.
Na krajowych obszarach uprawy owoców we wspomnianych okresach rolnicy wielokrotnie mieli do czynienia z temperaturami od -3 ° C do -7 ° C.
Poszczególne gatunki sadownicze w okresie występowania wspomnianych przymrozków przechodziły różne etapy kwitnienia w różnych rejonach kraju. Dlatego podatność pąków i kwiatów na przymrozki różni się w zależności od gatunku, w tym odmian i regionów.
Ogólnie można powiedzieć:
- W okresie mrozów najbardziej zaawansowane kwitnienie miało miejsce w uprawach moreli. W Kraju Zadunajskim morela kwitnie 10-20 marca. Jednak w przypadku sadów Borsod kwitnienie rozpoczęło się między 30 marca a 5 kwietnia.
- Kwitnienie brzoskwini następuje po kilku dniach po moreli. U tego gatunku mrozy, które wystąpiły w tydzień po Wielkanocy na Wielkiej Nizinie i Kraju Zadunajskim kwiaty były w pełnym rozkwicie.
- Wiśnie i śliwki miały nadal zamknięte pąki w całym kraju podczas marcowych przymrozków. Z powodu zimna rozwój kwiatów był opóźniony, dlatego w większości sadów wiśnie i śliwki kwitną później niż zwykle. W tygodniu następującym po Wielkanocy kwitnienie było w granicach 10–30 procent na południowych obszarach Wielkiej Niziny i Kraju Zadunajskim.
- Inne gatunki owoców jeszcze nie zakwitły lub tylko w niewielkim stopniu: wzrost pąków i progres kwitnienia są różne w zależności od gatunku, odmiany w regionie
Stopień mrozów jakie miały miejsce, wskazywał duże zróżnicowanie między różnymi regionami Węgier, ale można powiedzieć, że we wszystkich regionach kraju panowały zarówno łagodniejsze, jak i bardziej krytyczne mroźne noce.
Dokładnych ocen szkód mrozowych można przeprowadzić dopiero w drugiej połowie maja, kiedy to obraz sytuacji będzie całkowicie jasny.
W przypadku moreli i brzoskwiń, na podstawie ostatnich wydarzeń możemy spodziewać się znacznych strat w plonach. Natomiast u innych gatunków trudno jest wywnioskować plony na podstawie wczesnych uszkodzeń pąków i kwiatów. W przypadku silnego kwitnienia nawet jedna czwarta do jednej piątej kwiatów może wystarczyć do uzyskania normalnego, dobrego plonu, tak że nawet kilkadziesiąt procent samego uszkodzenia kwiatów niekoniecznie oznacza utratę plonu.
W przypadku upraw jabłoni i grusz południowa i południowo-zachodnia część kraju odczuła także przymrozki. W powiecie Zala i Bács-Kiskun występują znaczne uszkodzenia pąków i kwiatów w przypadku wczesnych odmian jabłek. W przypadku gruszek nie jest jeszcze możliwe dokładne oszacowanie plonu.
Biorąc pod uwagę, że do połowy maja spodziewane są dodatkowe przymrozki, FruitVeB podtrzymuje swoje stanowisko, zgodnie z którym dokładniejsze szacunki plonów według gatunków mogą zostać wydane dopiero po 15 maja.
CHF
4,82 0,21%
GBP
5,56 -0,19%
USD
4,59 -0,45%
ON
7,26 -30 gr
LPG
3,30 -4 gr