Pomimo mniejszej liczby krajowych truskawek które ucierpiały wskutek mrozu i innych szkód na początku tego roku, ceny nie rosną jeszcze zgodnie z oczekiwaniami. Coraz cieplejsza wiosenna pogoda powoduje również, że węgierskie truskawki uprawiane w tunelu szybciej dojrzewają. Przyspiesza również sezon truskawek z upraw polowych. 

Ceny węgierskich truskawek

Na rynkach hurtowych ceny szybko się zmieniają, przy czym cena krajowych truskawek  jest zawsze uzależniona od dostępności produktu na rynku. Ceny mogą wynosić około 1600 Ft/kg – 4,17 EUR za „duże” truskawki (powyżej około 2,5 cm) i około 1200 Ft/kg (3 EUR) w przypadku „małych” truskawek, ale w zależności od dostępności produktu na rynku, producenci mogą sprzedawać poniżej 1000 Ft/kg (2,61 EUR). 

Zwykle cena w maju dla konsumentów krajowych, węgierskich truskawek mieści się w przedziale 2000–2500 Ft/kg (5,21–6,52 EUR).

Truskawek na rynku jest zauważalnie mniej niż w zeszłym roku jednak ceny nie zmieniły się znacząco w porównaniu do ubiegłego roku, pomimo znacznego wzrostu kosztów produkcji w tym roku. Przy niższych cenach i wyższych kosztach perspektywy dla plantatorów są bardziej ponure niż w zeszłym roku. 

O cenach truskawek na serbskim rynku pisaliśmy w tekście: Rozkręca się sezon truskawkowy w Serbii