×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wczesne truskawki w tunelu. Jakie są najlepsze odmiany?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 08 marca 2023 11:54

Wczesne truskawki w tunelu. Jakie są najlepsze odmiany? Wczesne truskawki są owocami, które zwykle dają największy zysk dla plantatorów. / fot. shutterstock

Wczesne truskawki są owocami, które zwykle dają największy zysk dla plantatorów. Jakie odmiany wybrać i czym się kierować czy ich wyborze? Zapytaliśmy o to Dariusza Bujaka, ze szkółki De Kemp.

Jakie odmiany truskawek do tunelu? Najlepsze wczesne truskawki

- Z wczesnych odmian truskawek mamy w ofercie Flair, Twist, Rumbę i L19111. Każda z tych odmian nadaję się do produkcji tunelowej – mówi Dariusz Bujak.

Odmiana truskawek Twist idealna na gleby lekkie 

Odmiana Twist owocuje w podobnym czasie do odmiany Flair na glebach lekkich jest to około 3 dni po odmianie Flair. Na glebach ciężkich może owocować nieco później dlatego polecana jest na gleby lekkie. Odmiana ta ma wydajność około 1 kg owoców z rośliny.

Odmiana Twist ma wydajność około 1 kg owoców z rośliny / fot. D.Bujak

 

Owoce są bardzo grube i dobrze trzymają wielkość. Jest to truskawka jasna, twarda z dużą szypułką o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i doskonałym smaku. W porównaniu z odmianą Flair ma tą przewagę, że system korzeniowy jest odporniejszy. W tym roku będzie dopiero drugi raz owocować w Polsce. Za około dwa miesiące będziemy mogli ocenić, czy można tą odmianę zostawiać na dwa lata.

Truskawki odmiany Twist / fot. D.Bujak

Odmiany Flair praktycznie nikt już nie zostawia na dwa lata ponieważ jest to odmiana typowo do sadzenia na pojedynczy zbiór. Wygląda na to, że Twist będzie się nadawał na podwójny zbiór ale to będziemy wiedzieli niedługo. To co ważne, jest to odmiana wrażliwa na mączniaka dlatego trzeba pilnować, żeby ta choroba nie narobiła szkód. Odmiana ta nadaje się do sprzedaży bezpośredniej ze względu na to, że jest smaczna i ładna. Będzie również odmianą dobrą do handlu z marketami ponieważ trwałość pozbiorcza jest dobra.

Nowa odmiana truskawek L19111 - wczesna, bardzo plenna, mało podatna na choroby

Ciekawa jest również odmiana L19111. To nowa selekcja holenderska od LimGroup. Jest to truskawka bardzo plenna, wczesna (owocuje wcześniej niż Rumba) i bardzo wydajna. Ma silny poziomkowy aromat. Jest to truskawka typowo deserowa raczej średniej wielkości. Jest to truskawka bardzo twarda, nie rozpływa się w ustach tylko trzeba ją gryźć. W tym roku mamy sadzonki frigo na testy, w zeszłym roku była posadzona z sadzonek doniczkowanych. Za dwa miesiące będziemy mieli informacje jak przezimowała i jak owocuje. Smakowo jest to hit ostatnich lat – ma intensywny poziomkowy smak, zupełnie niespotykany. Jest to odmiana wciąż testowana która nie ma jeszcze swojej nazwy a wyłącznie numer (L1911) natomiast opinie są pozytywne. Jest wczesna, bardzo plenna, mało podatna na choroby.

Odmiana truskawek Allegro wraca do łask 

Inne popularne odmiany to dobrze znana odmiana Rumba i Allegro. Odmiana Allegro wraca do łask do tuneli, gdzie nic już nie chce rosnąć a nie chcemy inwestować w coroczne odkażanie gleby. Allegro możemy sadzić rok po roku.

Odmiana truskawek Allegro / fot. D.Bujak

Bardzo dobrze rośnie, nie choruje, jest bardzo plenna z owocami średniej wielkości. Jest to odmiana wyjątkowo smaczna i słodka na rynek deserowy do sprzedaży bezpośredniej, ale nie tylko. Nadaje się również do marketów ponieważ jest bardzo wyrównana. Zalecana jest na jeden rok zbiorów ze względu na to, że w drugim roku owoc drobnieje. W pierwszym roku można zebrać kilogram owoców z rośliny. Nie ma żadnych problemów z chorobami co jest duża przewagą względem innych odmian.

Odmiana truskawek Allegro / fot. D.Bujak

Allegro sadzimy i po prostu rośnie, wystarczy się jej „nauczyć”. Ma szczególnie wymagania żywieniowe ale jeśli chodzi o ochronę jest praktycznie bezobsługowa. Jeśli chodzi o dokarmianie to nie należy jej podawać zbyt dużo azotu wiosną. Niektórzy plantatorzy wcale nie nawożą wiosną i w okresie owocowania tej odmiany azotem bo zbyt duża dawka powoduje, że krzewy rosną bardzo duże, nawet do pół metra a owoce stają się drobniejsze. To utrudnia ochronę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI