Ochrona przed chorobami przechowalniczymi jabłek

Okres przed zbiorami jest szczególnie ważny dla ochrony jabłek przed chorobami przechowalniczymi. O zalecenia dotyczące przedzbiorczej ochrony jabłek i gruszek zapytaliśmy Radosława Ptaszka z firmy Syngenta.

- Obecnie mamy dość suchą aurę i porażanie w sadach nie jest wysokie, jednak to bardzo szybko może się zmienić dlatego, zwłaszcza, że noce są już chłodniejsze przez co wilgotność w koronie, na powierzchni liści i owoców będzie się utrzymywała coraz dłużej, więc warunki do infekcji i wnikania patogenów będą bardziej sprzyjające. Źródeł infekcji gorzkiej zgnilizny, a więc choroby, która jest sprawcą największych strat w okresie przechowywania, w sadach jest obecnie bardzo dużo, zwłaszcza w rejonach, gdzie uprawa jest intensywna. Żeby ograniczyć straty nie da się przeprowadzić prawidłowej ochrony, bez mocnych i sprawdzonych produktów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na staranne naniesienie preparatu w ostatnim oprysku, aby to uzyskać muszą być spełnione dwa warunki: dużej ilości wody z uwagi na gęste w tym okresie liście oraz właściwie dostosowanej prędkości przejazdu opryskiwacza – dodaje.

Niezawodność i wysoka skuteczność 

- W tym okresie polecamy Geoxe. Środek jest standardem w ochronie jabłoni ze względu na swoją niezawodność i wysoką skuteczność. Geoxe bardzo dobrze wiąże się ze skórką i woskami, i tym samym w zasadzie się nie zmywa. Równomiernie pokrywa owoce, co udowodniły badania, które przeprowadziliśmy. Pokazują one jednoznacznie, że pokrycie Geoxe w połączeniu z właściwym ustawieniem opryskiwacza, pozwoliło na osiągnięcie znakomitych rezultatów w ochronie przeciwko chorobom przechowalniczym (porównanie na zdjęciach poniżej). Geoxe zabezpiecza owoce przed szerokim zakresem chorób (gorzka zgnilizna jabłek, szara pleśń, sina pleśń jabłek), a krótka, 3-dniowa karencja pozwala na bardzo szybką reakcję w razie trudnych warunków pogodowych tuż przed zbiorami. Dodatkowo wprowadzamy tylko jedną substancję aktywną odwrotnie niż w przypadku innych produktów przeznaczanych do ochrony przedzbiorczej – przyznaje rozmówca.

Na zdjęciach poniżej równomiernie pokryty owoc po zastosowaniu Geoxe.

Owoc po zastosowaniu Geoxe jest równomiernie pokryty produktem z każdej strony.
Owoc po zastosowaniu Geoxe jest równomiernie pokryty produktem z każdej strony.

A poniżej środek porównawczy. Widać nierównomierność pokrycia a tym samym słabszą ochronę.

Środek porównawczy. Widać nierównomierność pokrycia a tym samym słabszą ochronę.
Środek porównawczy. Widać nierównomierność pokrycia a tym samym słabszą ochronę.
Geoxe zawiera substancję - fludioksonil - która nie jest stosowana wcześniej w programach ochrony, dzięki temu, preparat doskonale wpisuje się w strategię przeciwdziałania wytwarzaniu się odporności patogenów. Także biorąc pod uwagę kwestię ograniczania pozostałości po środkach ochrony w owocach, dobrze, aby stosowany na koniec sezonu preparat zawierał tylko jedną substancję aktywną. Nie ma żadnego równie skutecznego środka, który można by zastosować bez obawy o pozostałości i ilość substancji jaka pozostanie w jabłkach. Oprócz jabłoni, Geoxe doskonale sprawdzi się przeciwko tym samym patogenom w gruszy.

- Zalecamy stosowanie Geoxe jako kontynuacje ochrony kaptanowej czyli podtrzymanie zdrowotności uprawy również przeciwko chorobom przechowalniczym. Polecamy przeprowadzić dwa zabiegi środkiem Geoxe przed zbiorami. Pierwszy z nich powinien być wykonany 14-10 dni przed zbiorami, zaś drugi 7-3 dni przed zbiorem. Między zabiegami musi być zachowany minimalny odstęp 7 dni. Dawka optymalna to 0,25 kg/10000 m2 ściany owoconośnej, maksymalnie 0,45 kg/ha. Jednak zalecałbym brać pod uwagę pierwszy przelicznik dlatego, że wiele zależy od tego jaki mamy sad.

Jak przeliczyć optymalną dawkę na 1 hektar?

 

Przelicznik optymalnej dawki Geoxe na 1 hektar.
Przelicznik optymalnej dawki Geoxe na 1 hektar.

Oszczędność w ochronie w tym ważnym okresie może nie zaprocentować. Owoce o wysokiej jakości, jędrności, nie porażone chorobami mają lepsze perspektywy na sprzedaż i cenę. Zachęcam do trzymania wysokiego poziomu produkcji, ponieważ to właśnie ci producenci zawsze będą wygrywali na rynku. Taki mamy rynek, że tylko towar wysokiej jakości będzie miał szansę zbytu – podsumowuje Radosław Ptaszek.