W Tarnowie powstanie miejska winnica

Autor: PAP 27 stycznia 2021 13:48

W Tarnowie powstanie miejska winnica W Tarnowie powstanie miejska winnica; fot. unsplash.com

Miejska winnica, nawiązująca do tradycji dawnej winnicy książąt Sanguszków powstanie w Tarnowie (woj. małopolskie). Władze miasta wydzierżawią na ten cel 7-hektarowy teren znajdujący się w miejskim Parku Sanguszków.

Jak poinformował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, ogłoszony przez samorząd przetarg na dzierżawę terenu pod winnicę wygrało Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, które jest jednym z inicjatorów odrodzenia tradycji winiarskich miasta.

Zgodnie z zapowiedziami, po zakończeniu wszystkich procedur przetargowych winiarze rozpoczną prace w terenie w Gumniskach, gdzie przed laty funkcjonowała winnica książąt Sanguszków.

Według wstępnych planów przyszłego dzierżawcy, na południowym stoku terenu przy dawnym pałacu Sanguszków na siedmiu hektarach zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzewów winorośli. Oznacza to - wskazano - że tarnowska winnica miejska będzie jedną z największych w Małopolsce i jedyną tego typu w Polsce.

Według Roberta Beściaka, prezesa Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, gospodarstwo będzie obsadzone najpopularniejszymi i charakterystycznymi dla polskiego winiarstwa szczepami winorośli. Z białych to m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, a z czerwonych: Rondo, Regent, Marechal Foch, Pinot Noir.

Założenie winnicy potrwa dwa lata, a pierwszych win z Tarnowa można się spodziewać w 2025 roku. Działacze stowarzyszenia winiarzy szacują potencjał produkcyjny gospodarstwa na 30 tysięcy butelek rocznie.

Prezydent Ciepiela zaznaczył, że miejska winnica będzie częścią planowanego Małopolskiego Centrum Winiarstwa, które ma powstać w Tarnowie.

"Obok terenu, który wydzierżawili winiarze, jest stary spichlerz, w którym mogłyby znaleźć się sale wystawowe, warsztatowe, winoteka, gdzie mogłyby się odbywać pokazy winiarskie i degustacje. To wszystko oczywiście w ramach coraz bardziej modnej enoturystyki" - wskazał Ciepiela.

Koszt całego projektu szacowany jest na około 30 mln zł. Przygotowywany jest już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Według prezydenta miasta powstanie Małopolskiego Centrum Winiarstwa będzie znakomitym turystycznym uzupełnieniem remontowanego parku Sanguszków i jego otoczenia.

Marcin Pałach, szef Tarnowskiego Centrum Informacji ocenił, że miejska winnica podniesie potencjał turystyczny Tarnowa.

"Takie miejsce nie tylko przypomni dawne tradycje winiarskie tego regionu, ale również przyciągnie turystów i zatrzyma ich w mieście i okolicy na dłużej, niż tylko jeden dzień" - wskazał.

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, województwo to jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność. W samym regionie tarnowskim działa ponad 60 gospodarstw.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, w regionie powstają również wina słodkie oraz musujące.

Siedem lat temu powstał Małopolski Szlak Winny, w ramach którego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI