Celem utworzenia gospodarstwa o powierzchni 60 hektarów jest odzyskanie i przywrócenie kontroli nad porzuconym obszarem, na którym przez lata kwitł proceder nielegalnych wykopalisk i kradzieży wszystkiego, co pozostało z miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Jego ruiny uznano za dziedzictwo ludzkości.

Ekologiczne uprawy wokół otwartego dla zwiedzających terenu wykopalisk będą między innymi tam, gdzie w zeszłym roku znaleziono dużą plantację marihuany, kontrolowaną przez miejscowe gangi przestępcze.

Uprawa winorośli w Pompejach

Dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel, przedstawiając projekt, ogłosił, że uprawy będą prowadzone we współpracy ze specjalistycznymi firmami. Obok upraw winorośli powstanie linia produkcji wina.

Już teraz turyści zwiedzający starożytne Pompeje spacerują wśród upraw kwiatów i sadów u stóp Wezuwiusza, które odtworzono w miejscach, gdzie znajdowały się przed erupcją wulkanu. Jest też winnica o powierzchni prawie dwóch hektarów, która zostanie powiększona. Pochodzące z niej wino będzie można kupić na miejscu.