×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W jakim kierunku zmierza polskie ogrodnictwo? (wideo)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 08 listopada 2021 11:14

W jakim kierunku zmierza polskie ogrodnictwo? (wideo) Prof. Dorota Konopacka, dyrektor IO-PIB o przyszłości i opłacalności polskiego ogrodnictwa

- Z punktu widzenia Instytutu Ogrodnictwa- PIB ważnym elementem strategii jest kontynuowanie pracy nad hodowlą nowych odmian roślin ogrodniczych, takich które będą odporne na trudne warunki klimatyczne, m.in. stres suszy i które w lepszym stopniu będą znosiły presję agrofagów – mówi serwisowi sadyogrody.pl prof. dr hab. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach.

Instytut Ogrodnictwa-PIB pracuje nad nowymi odmianami roślin ogrodniczych i sadowniczych. - Mamy w zasobach kilka odmian, np. truskawka odporna na szarą pleśń czy inne choroby liści, porzeczkę odporną na wielkopąkowca, czy również jabłonie odporne na parcha – mówi prof. dr hab. Dorota Konopacka.

Hodowla odmian a innowacyjne ogrodnictwo

Opierając produkcję roślinną na odmianach naszej polskiej hodowli, będzie można używać mniej środków ochrony roślin i w naturalny sposób przeciwstawiać się pojawiającym się wyzwaniom – zaznacza.

Postęp w mechanizacji ogrodnictwa

- Mechanizacja ogrodnictwa wciąż postępuje. Innowacyjne opryskiwacze, które dzięki kontrolowanemu przebiegu cieczy, mogą zmniejszyć ilość zabiegów środkami ochrony roślin, co daje producentowi podwójny zysk. Po pierwsze mniejsze zużycie środków ochrony roślin, a po drugie mniej pozostałości – mówi profesor.

- Kolejna rzecz która może zmniejszyć koszty, to nowe technologie zbioru mechanicznego, związane z cięciem maszynowym – dodaje.

Cała rozmowa z dyrektor Instytutu Ogrodnictwa-PIB w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI