Uszkodzenia mrozowe i przymrozkowe w sadach - w jakich gatunkach straty?

Autor: KZ 17 maja 2021 14:33

Uszkodzenia mrozowe i przymrozkowe w sadach - w jakich gatunkach straty? Jak przezimowały drzewa w sadach?/ fot. sadyogrody

Lutowe spadki temperatury, które nierzadko osiągnęły poziom poniżej -20 stopni spowodowały straty w wielu gatunkach. Sytuacja jest zróżnicowana. Wydaje się, że najbardziej ucierpiały owoce jagodowe, ale też gruszki, śliwki, czereśnie, brzoskwinie, morele i wiśnie oraz młode drzewka jabłoni - mówi serwisowi sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

  • Spadki temperatury w lutym, które osiągnęły poziom nawet poniżej -20 stopni spowodowały straty w wielu gatunkach roślin sadowniczych
  • Uszkodzenia mrozowe widać w młodych nasadzeniach jabłoni, zwłaszcza w przypadku drzewek, które nie zakończyły w naturalny sposób wzrostu
  • Przymrozki wiosenne spowodowały straty w uprawach ogrodniczych w wielu krajach - jaka jest sytuacja w polskim sadownictwie?

Jak przezimowały drzewa owocowe w sadach?

Mirosław Maliszewski: Sama zima- zwłaszcza w pierwszej fazie- miała dosyć łagodny przebieg i nie spowodowała większych strat w drzewostanie i pąkach owoconośnych. Poza zimnem, które zazwyczaj przynosi negatywne skutki, było dość sporo- jak na ostatnie lata -opadów śniegu i deszczu, co poprawiło bilans wodny w glebie. Nieco bardziej niebezpieczne były spadki temperatury w drugiej części zimy.

Czy uszkodzenia po mrozach ze stycznia-lutego są poważne?

MM: Lutowe spadki temperatury, które nierzadko osiągnęły poziom nawet poniżej -20 stopni spowodowały straty w wielu gatunkach. Wydaje się, że najbardziej ucierpiały owoce jagodowe, a więc niektóre plantacje truskawek, malin, jeżyn, ale też chyba gruszki, śliwki, czereśnie, brzoskwinie, morele i wiśnie. Mocno przemarzły też młode drzewka jabłoni, szczególnie posadzone jesienią 2020 roku.

W jakich odmianach jabłoni widać straty?

MM: Młode drzewka są uszkodzone niezależnie od odmiany, najbardziej zaś te, które nie zakończyły w naturalny sposób wzrostu i były źle przygotowane do zimy. Wielu sadowników narzekało, że zdecydowali się posadzić nowe kwatery już na jesieni. Z ciekawością, ale i największym strachem obserwują swoje plantacje ci, którzy mają w sadach odmiany z natury ciepłolubne, jak np. z grupy Red Delicious, czy też Gali. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić straty zimowe. Zobaczymy jakie będzie zawiązanie owoców, bo jest niemal pewne, że wiele kwiatów było bardzo osłabionych po zimie i może z nich nie być owoców.

Jaka jest sytuacja po wiosennych przymrozkach?

MM: Warto wiedzieć, że straty przymrozkowe są już dziś widoczne w wielu krajach, które są naszymi silnymi konkurentami na światowym rynku. Najbardziej chyba ucierpiały sady we Włoszech, Austrii, Francji, Szwajcarii i południowych Niemczech. Tam jest prawdziwa panika, a wielu ekspertów mówi, że w Europie ten rok będzie zdecydowanie nieurodzajny. Nawet bardziej niż średni pod względem zbiorów mijający sezon. Wielu też uważa, że w Polsce zbiory będą normalne, co może „uratować” unijny rynek owoców. Takie opinie były wyrażano w czasie niedawnego posiedzenia brukselskiej COPA-COGECA. Jednak w Polsce trochę strat przymrozkowych też jest.

W jakich gatunkach można spodziewać się słabszego plonowania?

MM: Jest wiele gatunków szczególnie narażonych na przymrozki i w nich straty są już obserwowane. To czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, śliwki, maliny, truskawki, agrest czy też jeżyny. Na ile jednak owoców będzie mniej w stosunku do potencjału produkcyjnego pokaże czas, zarówno najbliższe pokwitnieniowe dni, jak i następne tygodnie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Bogata oferta środków do produkcji na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI