Uprawa truskawek – ważny moment w ochronie

Autor: Artykuł promocyjny Syngenta Polska 09 czerwca 2022 11:37

Uprawa truskawek – ważny moment w ochronie Uprawa truskawek – ważny moment w ochronie/ fot. shutterstock

Na plantacjach truskawki gruntowej trwa okres wykształcania owoców i ich dojrzewania. W tym czasie warto szczególnie zadbać o jakość tegorocznych plonów. O kondycji  roślin, problemach w ochronie na obecnym etapie wegetacji informuje Radosław Ptaszek z firmy Syngenta.

Ochrona truskawki w uprawie tunelowej

W uprawie tunelowej z odmianą Flair kończy się zbiór owoców. Zostały wykonane dwa zabiegi preparatem Switch w dawce 0,8 kg/ha przeciwko szarej pleśni. Na roślinach nie ma objawów choroby. Po zbiorach warto wykonać lustracje pod kątem  mączniaka. W ochronie plantacji przed tą chorobą można zastosować Topas w dawce 0,5 l/ha. Plamistości liści czy antraknozę zwalcza Scorpion w dawce 1 l/ha.

Warto zwrócić uwagę także na przędziorki i roztocza. W celu ich zwalczania można zastosować preparaty oparte na milbemektynie lub środki zawierające abamektynę.

W uprawie tunelowej odmian powtarzających trwa jeszcze kwitnienie i wykształcanie się owoców. Pierwsze owoce wkrótce zaczną się wybarwiać. Kontrować należy zdrowotność roślin pod kątem szarej pleśni. W przypadku zagrożenia zaleca się aplikację preparatu Switch w dawce 0,8 kg/ha. Do końca fazy dojrzewania owoców w program ochrony można włączyć Geoxe 0,5 kg/ ha.

Truskawki gruntowe – kluczowe zabiegi w ochronie

Na plantacji truskawki gruntowej odmiany Azja z racji wysokich temperatur  i braku opadów, dużym problemem okazał się kwieciak. Zabiegi przeciwko temu szkodnikowi były bardzo ważne – mówi Radosław Ptaszek.

W tym momencie mamy zmianę pogody, długi okres wilgotności. Ryzyko infekcji szarej pleśni jest bardzo wysokie. Podczas wykonywania oprysku oprócz aspektów technicznych należy uwzględnić przede wszystkim dobór odpowiednich rozwiązań.  W ochronie truskawki przed Botrytis cinerea bardzo dobrze sprawdza się preparat Switch w dawce 0,8 kg/ha. 

Ochronę truskawek warto opierać na całej palecie dostępnych substancji czynnych, żeby zminimalizować problem powstawania odporności na stosowane fungicydy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI