×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uprawa jagodowych przenosi się do tuneli

Autor: freshplaza.com / sadyogrody.pl 11 grudnia 2019 15:56

Uprawa jagodowych przenosi się do tuneli fot. shutterstock.com

Jeszcze kilka lat temu Agronom Berries, jeden z największych polskich producentów owoców miękkich, zaczął uprawiać truskawki hydroponicznie zamiast na otwartym polu. - Pomyśleliśmy, że lepiej zacząć się uczyć, ponieważ uważamy, że stanie się to koniecznością w ciągu następnej dekady - mówi Krzysztof Sak z Agronom Berries. - Ale branża rozwija się znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy - dodaje.

Agronom Berries działa we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Od początku lat 90. XX w. firma zajmuje się produkcją owoców miękkich - najpierw głównie na rynek mrożony, ale obecnie 99% produktów firmy trafia na rynek "świeży". - Polska była dużym rynkiem przetworów owocowych. To powoli się zmienia, ponieważ cena tego rodzaju produktów jest obniżana dzięki nowym rynkom o niższych kosztach, takim jak Ukraina. Jest tak samo jak wcześniej w Niemczech, gdzie plantatorzy przenieśli się na świeży rynek lata temu, odkąd Polska przejęła rynek przetwórstwa - powiedział Krzysztof Sak.

Jego zdaniem. uprawa na świeży rynek wymaga wyższej jakości produktów, dlatego inwestuje się w metody uprawy. Coraz więcej upraw jest uprawianych hydroponicznie w tunelach wieloprzęsłowych. 

Mimo że działalność Agronom Berries stale się rozszerza, areał upraw nie rośnie. Powód? Dzięki przejściu na hydroponikę, wydajność jest większa.

- Każdego roku mamy coraz mniej truskawek na otwartym polu - mówi Krzysztof. - Z 80 hektarów do 50, a teraz 40, a w następnym sezonie może zejdziemy do 25/30. To przekształcenie firmy jest sporą inwestycją, ale nie mamy wyboru - dodaje. Także uprawa malin w Agronom Berries przenosi się do tuneli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI