Uprawa grusz - na co zwrócić uwagę, czego unikać?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 18 stycznia 2023 13:22

Uprawa grusz - na co zwrócić uwagę, czego unikać? 2022 rok był rokiem sprzyjającym do uprawy tego gatunku, nie było niekorzystnych warunków do zawiązania i plonowania grusz. / fot. shutterstock

12 stycznia w Pałacu w Małej Wsi odbyła się konferencja sadownicza zorganizowana przez Agrosimex i BASF. Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy opowiedział o tym na co trzeba uważać w uprawie grusz.

- 2022 rok był rokiem sprzyjającym do uprawy tego gatunku, nie było niekorzystnych warunków do zawiązania i plonowania grusz. Większość sadowników w tym sezonie osiągnęła bardzo dobre rezultaty. Są jednak elementy, których powinniśmy unikać w uprawie grusz - mówił Robert Binkiewicz. 

Miodówka gruszowa - systematyczna i regularna ochrona 

Prelegent przyznał, że w sytuacji kiedy miodówka wymknęła się pod kontroli niektóre sady były ratowane preparatami silikonowymi w połowie lata. - My przestrzegamy przed tym. Mamy w ofercie preparat silikonowy do zwalczania szkodników o działaniu mechanicznym - Next Pro – i ten preparat polecamy ale po zbiorach grusz. W wielu sadach takie działanie skończyło się fitotoksycznością, liście były dość mocno uszkodzone. W sytuacji kiedy jesteśmy w połowie sezonu produkcyjnego, kiedy fotosynteza jest niezbędna i potrzebna do tego żeby wykarmiła owoce i pąki na przyszły sezon  sytuacja trochę się skomplikowała - dodał. 

W przypadku tak groźnego szkodnika jakim jest miodówka gruszowa trzeba pamiętać o systematycznej i regularnej ochronie zapobiegawczej. W rejonie gdzie uprawa nie jest tak skoncentrowana problemy z miodówką są mniejsze i ilość zabiegów zapobiegawczych może być mniejsza. W tych regionach, gdzie uprawa jest skoncentrowana zwłaszcza w połowie lata lepiej wykonać dwa, trzy zabiegi zapobiegawcze więcej na wyrost żeby mieć pewność, że ta miodówka nie wymknie nam się spod kontroli.

Rak bakteryjny drzew owocowych (Pseudomonas syringae)

- Drugim elementem, który zagraża gruszom jest rak bakteryjny drzew owocowych. Sadownicy dobrze radzą sobie z tą chorobą, wdrażają ochronę i stosują produkty które mają najwyższą skuteczność w ochronie i w tym czasie, czyli w okolicach kwitnienia i po kwitnieniu kiedy to zagrożenie jest największe. W sezonie 2022 porażenie pseudomonas było na minimalnym poziomie - warunki pogodowe nie były sprzyjające do porażenia - natomiast były sady mocno porażone. Bez szczelnej ochrony zapobiegawczej w okresie kwitnienia wystarczy jedna chłodna noc, czy delikatny przymrozek i możemy mieć bardzo duże straty po infekcji. 

Nowe projekty sadownicze Agrosimex

Robert Binkiewicz powiedział, że Agrosimex startuje z nowymi projektami. Jeden z nich "Projekt Gruszka" zakłada on obserwacje różnych rozwiązań zabiegów agrotechnicznych w Polskich warunkach klimatycznych i glebowych, rozwijanie i doskonalenie dotychczasowych rozwiązań ochrony i nawożenia, pozycjonowanie regulatorów wzrostu, wdrażanie do ochrony związków "wspierających ochronę chemiczną i dążenie do najlepszego wyniku finansowego. 

W projekcie bierze udział sad gruszowy w sadownika z Rosochy. - To co bardzo podoba mi się w tych sadach gruszowych to różnorodność - jest kilka kwater w różnym wieku, o różnej sile wzrostu więc jeśli chodzi o agrotechnikę jest to doskonały obiekt, żeby obserwować i pracować nad regulacją wzrostu, pąkowaniem, owocowaniem i jakością. W sadzie który obserwujemy jest jedna większa kwatera Konferencji czteroletnia. Drzewka w tej kwaterze pochodziły z dwóch różnych szkółek. Widoczne są wyraźne różnice - w drzewkach z jednej szkółki jest wzrost wegetatywny i wigor bardzo dobry, natomiast na drugiej ten wzrost jest zdecydowanie słabszy. Kolejna kwatera to kwatera dwuletnia, bardzo mocno zapąkowana. Najstarsza kwatera - 20 letnia - też się odróżnia od pozostałych. Jest duża różnorodność dlatego będziemy mogli wypróbować różne założenia i kombinacje - tłumaczył Robert Binkiewicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI