Uprawa borówki w Polsce to ciągle dobry i rozwojowy bizneswww.sadyogrody.pl/pr - 01 grudnia 2016 13:37


Z roku na rok zwiększa się powierzchnia uprawy borówek w Polsce. Jesteśmy w gronie europejskich i światowych liderów w produkcji owoców borówki. Pod względem produkcji w Europie wyprzedza nas tylko Hiszpania, zaś w zestawieniu światowym zajmujemy 6 pozycję pod względem wielkości produkcji.

Zbiory borówki w Polsce w 2016 roku oszacowane został na 14 000 ton i były niższe względem poprzedniego roku o około 2000 ton. Zainteresowanie uprawą borówki w Polsce ciągle jednak rośnie.

- Przybywa nowych nasadzeń, rośnie podaż owoców ale pomimo tego producenci nie mają póki co problemów ze sprzedażą. Wynika to z bardzo dobrej organizacji rynku. Borówkarze mają swoją reprezentację w postaci Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, są przy tym dobrze zorganizowani i potrafią działać wspólnie. Przykładem tego jest Polish Berry Cooperative, organizacja skupiająca 3 grupy producenckie, z całkowitą powierzchnią produkcji przeszło 400 ha. Markowym produktem tej organizacji są borówki premium oferowane pod brendem Berry Good. Wśród działań podejmowanych przez producentów borówki jest promocja tych owoców poprzez branżowe święto 1 lipca – Dzień Polskiej Borówki. Symbolizuje ono rozpoczęcie borówkowego sezonu i gotowość polskich producentów na podanie tych znakomitych owoców na rynek - informują organizatorzy Konferencji Borówkowej.

Rozwój i postęp w borówkowym biznesie to zasługa wysokiego poziomu produkcji owoców borówki. Plantacje w Polsce należą do jednych z najnowocześniejszych w skali Europy i świata. Ręcznie zbierane owoce cechują się zaś wysoką jakością i dlatego są chętnie kupowane przez zagranicznych odbiorców. Dowodem na to jest fakt, że zdecydowana większość polskich borówek trafia do wymagających odbiorców w Wielkiej Brytanii, Niemczach czy krajów skandynawskich - informują "Borówkarze".

V Konferencja Borówkowa odbędzie się 2 i 3 marca 2017 roku w hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim oraz na plantacji borówki.