Ukraina: Straty w uprawach pestkowych i jagodowych z powodu przymrozkówwww.sadyogrody.pl/ Freshplaza - 09 kwietnia 2020 14:12


Przymrozki ostatnio zarejestrowane na Ukrainie mogą doprowadzić do utraty nawet 80% produkcji owoców pestkowych i do 50% zbiorów jagód - informuje Freshplaza za fruit-inform.

Morele i inne owoce pestkowe (brzoskwinie, czereśnie, a nawet niektóre odmiany śliwki) kwitły wcześniej niż zwykle z powodu wysokich temperatur w marcu. Jednak nocne przymrozki - groźne dla pestkowych - odnotowano pod koniec marca, a znaczna większość producentów na Ukrainie nie ma jeszcze nowoczesnych systemów ochrony przed mrozem. 

Jak podaje Freshplaza, w tym tygodniu otrzymano kilka wiadomości od ukraińskich producentów borówek, zaniepokojonych poważnymi szkodami spowodowanymi niższymi temperaturami powietrza pod koniec ubiegłego miesiąca.

Z powodu wyjątkowo ciepłej zimy i bardzo wysokich temperatur w marcu krzewy w wielu regionach Ukrainy prawie zaczęły kwitnąć. Przymrozki uderzyły w tym tygodniu.

Przymrozki najbardziej dotknęły borówki Chandler (straty w uprawach oszacowano na ponad 50% w niektórych regionach). Znacząco ucierpiała również odmiana Duke.

- Straty w owocach pestkowych mogą osiągnąć 80%; w jagodowych ok 50%.