×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ukraina: nawet 80 proc. strat w uprawach czereśni po ulewnych deszczach

Autor: fresh-market.pl 08 czerwca 2021 11:07

Ukraina: nawet 80 proc. strat w uprawach czereśni po ulewnych deszczach Ukraina: nawet 80 proc. strat w uprawach czereśni po ulewnych deszczach/fot. shutterstock.com

Jak czytamy w serwisie freshmarket.pl potencjalna utrata plonów czereśni z powodu ulewnych deszczy wynosi obecnie na Ukrainie 80 procent- stwierdziła ekspertka ukraińskiej firmy „Aurora” Jewgienija Nikitjuk.

 - Nie możemy jeszcze w pełni oszacować strat, ponieważ pada i będzie to trwać jeszcze przez jakiś czas. Ale jest tylko nadzieja na 20 procent zbiorów. Chociaż sytuacja pogarszała się każdego dnia (do minionego tygodnia)- mówi Jewgienija Nikitjuk.

Według niej utworzyły się niekorzystne warunki dla roślin, które nadal znajdują się pod wpływem stresu. 

Dodaje, że w tym roku sezon wegetacyjny czereśni został znacznie opóźniony, przesunął się o około 2-2,5 tygodnia, a może nawet o 3 tygodnie.

- To sprawia, że ​​drzewo jest pod wpływem stresu. Zrzuca wszystkie potencjalne plony. Plony po prostu się osypują. Ponadto zaczyna się dojrzewanie biologiczne, czereśnia zbiera nadmiar wilgoci i zaczyna pękać  mówi specjalistka firmy Aurora.

 - Deszcz nie przestawał padać od kilku dni. Podobnie jest ze śliwkami i morelami. Kiedy są zestresowane, zrzucają również owoce. Za wcześnie, by mówić o jabłoniach – dodała Jewgienija Nikitjuk.

Więcej na Freshmarket.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI