Trwa sezon na polskie brzoskwinie - dojrzewa odmiana Inka

Autor: www.sadyogrody.pl 26 sierpnia 2021 14:50

Trwa sezon na polskie brzoskwinie - dojrzewa odmiana Inka Dojrzewają brzoskwinie Inka/ fot. IO-PIB Fb

Największa część odmian brzoskwini dojrzewa od końca lipca do pierwszych dni września. Prawdziwy wysyp tych owoców już prawie za nami, ale na drzewach w Sadzie Pomologicznym dojrzewają właśnie owoce odmiany 'Inka' oraz siewek hodowli IO-PIB.

W uprawie przeważają od lat 'Reliance' i 'Redhaven'. Dużym uznaniem cieszy się nieco od nich późniejsza odmiana skierniewickiej hodowli - 'Inka'.

‚Inka' wytwarza bardzo duże, kuliste, atrakcyjne owoce, o masie do 160 g. Skórka jest ciemnożółta, niezbyt omszona, pokryta pomarańczowoczerwonym rumieńcem do 50%.

Miąższ owoców odmiany 'Inka' jest żółtokremowy, może być lekko zabarwiony na czerwono wokół pestki. Bardzo dobrze odchodzi od pestki. Konsystencja miąższu jest masłowa, soczysta.

‚Inka' plonuje praktycznie corocznie i bardzo obficie, nie zawodzi w rejonach, gdzie warunki sprzyjają uprawie brzoskwini.

Brzoskwinie 'Inka' nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory czy soki.

Na rynku pojawiają się nowsze kreacje zagraniczne, które - niestety - często nie są dość odporne na zimowe spadki temperatury, podczas których przemarzają drzewa, oraz wiosenne przymrozki uszkadzające pąki i/lub kwiaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI