Truskawki w tunelach - jak przebiega uprawa? cz. I (zdjęcia)

Autor: Doradca Jagodowy 15 kwietnia 2021 11:22

W dniach 12-13 kwietnia zespół Doradcy Jagodowego lustrował uprawy tunelowe truskawki w rejonie Czerwińska nad Wisłą, Potworowa oraz Kalisza. Pomimo chłodów niesprzyjających rozwojowi roślin w uprawie tunelowej truskawki najwcześniejszych odmian Alba i Flair już kwitną.

  • W uprawach tunelowych truskawki rozpoczyna się kwitnienie najwcześniejszych odmian mimo trwającej obecnie chłodniejszej pogody
  • Niektóre plantacje truskawek ucierpiały od mrozu; na roślinach pojawiają się także pierwsze objawy chorobowe 
  • Truskawki pod okrywą na płask są już w zaawansowanej fazie wybijania kwiatostanów; wystarczy kilka słonecznych dni do początku kwitnienia

Oczywiście jak zwykle wcześniej zakwitły rośliny na najbardziej wyeksponowanych do słońca miejscach i nasadzenia dwuletnie. W kilku najcieplejszych lokalizacjach kwitną już odmiany Clery i Allegro, które są nieco późniejsze w stosunku do Alby i Flair, ale są cenione przez klientów za smak owoców z nutą poziomkowego aromatu.

Truskawki najwcześniejszych odmian już kwitną

Oczywiście w tej fazie rozwojowej nieodzowna jest obecność owadów zapylających. W przypadku upraw tunelowych najefektywniejsze są oczywiście trzmiele (Bombus terrestris), których oblot jest najregularniejszy w zmiennych warunkach termiczno-wilgotnościowych. Warto wspomnieć, iż wielkość rodziny trzmiela dobiera się ściśle do powierzchni tunelu – nadmiar tych pracowitych owadów może spowodować przepylenie kwiatów i późniejsze deformacje owoców. W przypadku opóźniającego się kwitnienia koło ula warto rozsypać nieco pyłku kwiatowego stanowiącego pokarm dla owadów. Uchroni to kwiaty przed nadmiernym oblotem. Oczywiście cennym uzupełnieniem gatunkowym na słoneczne i ciepłe dni jest pszczoła murarka i pszczoła miodna. Warto pamiętać, iż obecność owadów zapylających wymusza na właścicielach upraw szczególnej dbałości w prowadzeniu zabiegów z użyciem chemicznych środków ochrony roślin – zarówno w zakresie doboru preparatów, jak i przestrzegania okresu od zabiegu do bezpiecznego oblotu owadów (tzw. prewencji).

W uprawie tunelowej truskawki warto sprawdzić nasilenie przemrożeń szyjki korzeniowej. Wprawdzie uszkodzenia spowodowane przez mrozy nie są tak intensywne jak w uprawie gruntowej, ale stwierdzając charakterystyczne zbrązowienia szyjki korzeniowej warto wdrożyć program regeneracyjny oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów (Maxi-Grow w dawce 0,5-0,75 l na ha, KinactivInitial w dawce 1,0 l na ha, Shigeki w dawce 2,0 litr na ha, Valkiria 1,0-2,5 l na ha).

Niestety oprócz objawów typowych dla uszkodzeń mrozowych na niektórych odmianach można zaobserwować już na tym etapie objawy chorobowe: słabszy wzrost, miejscowe zasychanie pojedynczych roślin i charakterystyczne przebarwienia na przekroju szyjki korzeniowej. W takich sytuacjach przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy zwrócić się do specjalistów o pomoc w prawidłowym zdiagnozowaniu problemu.

Ze względu na nadchodzące chłody rośliny wciąż na noc są nakrywane agrowłókniną, co może wpływać ujemnie na równomierność zapylenia. Na niektórych plantacjach dodatkowe okrywy antymrozowe układane są na specjalnych konstrukcjach nośnych, co chroni kwiaty i młode zawiązki owoce przed uszkodzeniem mechanicznym przy regularnym nakładaniu i zdejmowaniu wilgotnej włókniny.

W rejonie Czerwińska nad Wisłą wciąż popularnym systemem jest uprawa przyspieszona truskawki na płask pod folią perforowaną lub agrowłókniną. W systemie tym dominują odmiany Alba i Rumba, głównie ze względu na wczesność i odporność na warunki panujące pod tego typu okrywą. Okazuje się, iż pod okrywą na płask truskawki są już w zaawansowanej fazie wybijania kwiatostanów i wystarczy kilka słonecznych dni do początku kwitnienia.

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI