×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki - przybywa tunelowych upraw

Autor: KZ 26 maja 2021 10:04

Truskawki - przybywa tunelowych upraw dr Janusz Andziak o starcie tegorocznego sezonu truskawkowego/ fot. PTWP

Tegoroczny sezon truskawkowy zaskakuje za sprawą pogody. Na większy "wysyp" truskawek wciąż czekają producenci i konsumenci. Ceny trzymają wysoki poziom, ale trzeba pamiętać, że sezon dopiero rusza, a podaż tych owoców jest ograniczona.

  • Sezon truskawkowy 2021 rozpoczął się od wysokich cen; pierwsze owoce pochodziły ze szklarni, obecnie największe dostawy są z tuneli
  • Chłodna i deszczowa pogoda opóźniła sezon o około 2 tygodnie; na owoce z upraw gruntowych - tradycyjnych trzeba zaczekać
  • Producenci truskawek chcą uniezależnić się od niekorzystnych warunków pogodowych i kierują się ku uprawom tunelowym

- Sezon jest późniejszy o około 2 tygodnie w porównaniu do poprzednich lat. Niektóre odmiany w uprawach tradycyjnych w gruncie dopiero kwitną. Na większą dostępność truskawek trzeba jeszcze trochę poczekać – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

Sezon dla truskawki gruntowej jeszcze się nie rozpoczął

Z plantacji okrywanych truskawki już powoli trafiają na rynek, ale największe partie tych owoców pochodzą z upraw tunelowych. Kolejny rok pogoda rozdaje karty. W ubiegłym sezonie plantatorzy zmagali się z przymrozkami i wiosenną suszą. Później przyszły ulewne deszcze, które przyczyniły się do szybszego zakończenia zbiorów. Nie pozostały także bez wpływu na kondycję roślin w nowym sezonie. Wiele plantacji nie uporało się z następstwami zeszłorocznych opadów. Styczniowe mrozy i przymrozki wiosenne mogły dodatkowo pogorszyć stan roślin.

Wysokie ceny truskawek dziwią konsumentów

- Na początku sezonu dostępność polskich truskawek jest bardzo niewielka, stąd też pewien "szok cenowy". Sporo osób dzwoni i pyta dlaczego cena jest tak wysoka. Pierwsze truskawki pochodzą z upraw szklarniowych. W poprzednich latach dostępność truskawek ze szklarni była zdecydowanie mniejsza. Uprawa truskawek szklarniowych jest stosunkowo nowym kierunkiem, który u nas dopiero się rozwija – zaznacza rozmówca.

- Przy tak zmiennej pogodzie coraz więcej plantatorów będzie chciało uniezależnić się od pogody. W naszej okolicy przybywa upraw pod tunelami, podobny trend widać w innych lokalizacjach. Wkrótce truskawki tunelowe zagoszczą u nas na stałe – dodaje.

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI