Truskawki bielińskie: zbiory będą opóźnione o 2 tygodnie

Autor: Radio Kielce / sadyogrody.pl 18 maja 2021 08:16

Truskawki bielińskie: zbiory będą opóźnione o 2 tygodnie Andrzej Bozowski, prezes stowarzyszenia Truskawki Bielińskie informuje, że we wczesnych odmianach pokazały się właśnie kwiaty

W Bielinach, truskawkowym zagłębiu pod Kielcami pojawiły się pierwsze truskawki z upraw tunelowych. Te polowe będą dostępne dopiero w połowie czerwca - podaje Radio Kielce.

Andrzej Bozowski, prezes stowarzyszenia Truskawki Bielińskie informuje, że we wczesnych odmianach pokazały się właśnie kwiaty. Oznacza to, że zbiory będą mogły rozpocząć się za około miesiąc. W porównaniu do poprzedniego roku, opóźnienie w zbiorach będzie wynosiło około dwóch tygodni.

Opuchlaki atakują truskawki

Na plantacjach słabych i uszkodzonych plony w tym roku nie będą obfite. Zaszkodził im mróz i opuchlak, czyli larwa, atakująca korzenie.

- Nie mamy czym z nim walczyć, bo chemii już nie ma, a biologia także niezbyt pomaga. W niektórych kwaterach wyrządził on naprawdę duże szkody - zaznacza Bozowski.

To plus coraz większe koszty i problemy z pracownikami sprawia, że niektórzy plantatorzy zastanawiają się, czy dalej zajmować się truskawką.

Więcej w Radiu Kielce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI