×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2023: Przetwórcy nie zaskoczą plantatorów dobrymi cenami?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 24 maja 2023 09:44

Truskawki 2023: Przetwórcy nie zaskoczą plantatorów dobrymi cenami? Temat truskawek do przetwórstwa jest niechętnie poruszany w zakładach, bo większość wyczekuje co zrobi konkurencja. / fot. shutterstock

Coraz cieplej, a więc i więcej krajowych truskawek pojawia się na rynku. Producentom, zwłaszcza owoców do przetwórstwa, rosną powoli emocje.

 

Skup truskawek 2023 

Zaczyna się ‘odwieczna’ można powiedzieć wojna nerwów, która pozwoli na ustalanie się cen skupu w przetwórstwie. Informacje o zapasach, imporcie, zbiorach w innych krajach, coraz częściej pojawiają się w mediach.

Wojna sił w której i tak przetwórstwo wyjdzie z cenami, a producenci będą musieli je zaakceptować. To jedna prawda. Inna jest taka, że przetwórcy wyjdą z cenami takimi, jakie dzadzą im szanse na sprzedaż mrożonek i soków na rynkach zbytu. Nasze przetwórstwo, utożsamiane z wielką siłą, jest  w dużej części (zwłaszcza mrożonkowcy) słabe i nie znaczy wiele na rynku światowym. Rządzi cena i ten kto ma tańsze przetwory zdobywa klientów. A konkurencji na rynku truskawek nie brakuje.

Do zbioru truskawek do przetwórstwa jest jeszcze trochę czasu. Już niedługo dowiemy się jak będzie kształtował się ten rynek. Dotychczasowe przewidywania większości analityków wskazują, że zakłady przetwórcze nie zaskoczą plantatorów dobrymi cenami, co pewnie nie dziwi nikogo. Na razie jednak temat truskawek do przetwórstwa jest niechętnie poruszany w zakładach, bo większość wyczekuje co zrobi konkurencja.

Truskawki 2023 - rośnie podaż krajowych owoców 

Tymczasem na rynku deserowym coraz więcej owoców z upraw przyśpieszonych. Obok w sprzedaży krajowej dostępne są importowane owoce, ale ich znacznie spada, bo rośnie ilość krajowych. Dostawy zwiększają się dynamicznie.

Ceny w ciągu tygodnia obniżyły się z ponad 20 zł/kg do 9,00-15,00 zł/kg obecnie. Stawki zmieniają się z godziny na godzinne i zależą od aktualnej podaży owoców oraz oczywiście odmiany. Spadek cen jest znaczący i w najbliższych dniach możliwe są dalsze korekty, które zależeć będą jednak od podaży owoców. Uwzględniając tegoroczne wyższe koszty produkcji można powiedzieć, że stawki nie powinny spadać tak szybko, jednak to nie życzenia, ale zapotrzebowanie odbiorców i wielkość dostaw ustali ceny na linii: producent-kupiec.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI