×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2023: Kiedy będą pierwsze krajowe owoce?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 15 marca 2023 18:55

Truskawki 2023: Kiedy będą pierwsze krajowe owoce? Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny sezon truskawkowy. / fot. shutterstock

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny sezon truskawkowy. Jaka jest kondycja plantacji? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych krajowych owoców?

Truskawki 2023 – jaka sytuacja na plantacjach? Kiedy będą pierwsze owoce?

O tym jak obecnie wygląda sytuacja na plantacjach truskawek pod osłonami opowiedział nam Dariusz Bujak ze szkółki De Kemp.

- Rośliny zarówno te młodsze jak i dwuletnie nasadzenia przezimowały bardzo dobrze. Do tej pory nie było tak ostrej zimy, żeby widoczne były uszkodzenia. Wegetacja rusza – w mniejszych obiektach widoczny jest już pierwszy, a nawet drugi liść ale zalecałem aby studzić zapał plantatorów i tunele  ponieważ mogą być jeszcze przymrozki. Perspektywa szybkiego zbioru jest bardzo koszącą ale jeśli rośliny będą zbyt pobudzone a kwiatostany wysoko w roślinie to mrozy mogą wyrządzić szkody dlatego trzeba uważać - tłumaczy ekspert. 

Rozmówca przyznaje, że już trzeba rozpocząć ochronę przed szarą pleśnią i przędziorkami, które już są aktywne. Widoczne są również mszyce. Klienci którzy prowadzą produkcję w szklarniach mają duży problem z mszycami. - Zalecałbym racjonalnie przyspieszać uprawę i rozpoczynać ochronę. Rośliny wyglądają dobrze i nie powinno być problemów z uszkodzeniami - dodaje. 

Kiedy będą pierwsze truskawki w 2023 roku? 

- Plantator który prowadzi produkcję odmian powtarzających obiecał ze na koniec kwietnia będziemy jeść truskawki. Myślę, że odmiany typu Flair będą na majówkę jeśli będziemy mieć słoneczną pogodę. Jeśli nie to możemy się ich spodziewać w drugim tygodniu maja - podsumowuje Dariusz Bujak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI