×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2023: Duże obawy przed nowym sezonem

Autor: fepex 06 marca 2023 12:06

Truskawki 2023: Duże obawy przed nowym sezonem Truskawki 2023: Duże obawy przed nowym sezonem/ fot.shutterstock.com

Eksperci i przedstawiciele branży truskawkowej z Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii przeprowadziła analizę sezonu, wyszególniając największe problemy i obawy.

Grupa ds. truskawek z Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii, podkreśliła że w ubiegłym sezonie nastąpił spadek eksportu, głównie z powodu przeciwności klimatycznych na początku i końcu sezonu.

Na posiedzeniu delegaci z francuskiego sektora truskawkowego zwrócili uwagę na trudności produkcyjne minionego sezonu, który zakończył się 69 000 ton przeznaczonych wyłącznie do spożycia krajowego, choć pokrywały one jedynie 55% zapotrzebowania. Francja podkreśliła „strach” przed niepewnością w tym sezonie. Areał francuskich truskawek pozostaje niezmieniony.

Silna konkurencja na europejskim rynku truskawek

Delegacja włoska zwróciła uwagę, że chociaż dane za ostatni sezon nie są jeszcze dostępne, wszystko wskazuje na spadek eksportu, zwłaszcza w krajach takich jak Niemcy i Szwajcaria z powodu silnej greckiej konkurencji; towarzyszył wzrost importu o 25%, głównie hiszpańskich truskawek, spowodowany spadkiem produkcji lokalnej z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Produkcja truskawek traci przez zmiany klimatyczne

Delegacja portugalska poinformowała, że ​​ostatni sezon truskawkowy w ich kraju zakończył znacznym spadkiem z powodu zmian klimatycznych.

Pomimo znacznego wzrostu areału truskawek w ostatnich latach Portugalia podkreśliła, że ​​musi nadal importować produkty, głównie z Hiszpanii, w celu zaspokojenia całego krajowego popytu, podkreślając, że w ubiegłym sezonie „ ze względu na spadek produkcji, wyższe koszty i rosnącą wymagania klientów były bardzo skomplikowane.”

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI