Truskawki 2022: Rosną koszty produkcji a co z cenami?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 17 maja 2022 11:38

Truskawki 2022: Rosną koszty produkcji a co z cenami? Obecnie ceny truskawek już są niższe niż rok i dwa lata temu. / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon truskawkowy powoli nabiera rozpędu. Jak się okazuje ceny krajowych owoców już są niższe mimo wyższych niż w ubiegłych latach kosztów produkcji.

Truskawki 2022 pod presją rosnących kosztów produkcji 

Tegoroczny sezon truskawkowy dopiero nabiera rozpędu. Niestety jak się okazało, obecnie ceny truskawek już są niższe niż rok i dwa lata temu. Jest to niepokojące, tym bardziej, że dostępne teraz owoce pochodzą głównie z tuneli foliowych, których produkcja jest droższa. 

Taka sytuacja dziwi producentów, bowiem koszty produkcji bardzo mocno wzrosły w porównaniu do poprzednich lat. Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku.

Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej około 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny przekraczały 45 zł za kg. Obecnie ceny w zależności od lokalizacji są już dużo niższe niż w poprzednich dwóch latach. 

Pisaliśmy również o cenach truskawek na rynkach hurtowych: Truskawki 2022: Jakie ceny w hurcie?

W tym sezonie importowane truskawki  - głównie greckie - zalały nasz polski rynek. Ma to związek z wojną w Ukrainie. Zamknął się rynek rosyjski i białoruski i plantatorzy szukali alternatywnego rynku zbytu.

Ceny polskich truskawek - ile powinny kosztować? 

Producenci na facebookowych grupach spierają się ile powinien kosztować kilogram truskawek w bieżącym sezonie. Nie ma wątpliwości, że nie powinno być taniej - koszty produkcji wzrosły zatem truskawki powinny być droższe. 

Pan Łukasz napisał: Mam ładny towar. Myślę, że poniżej 20/kg nie sprzedam tego. 

- Moja dzisiejsza cena 30 zł za kilo a ale już wracam bo wszystko sprzedane. Nie bawię się w hurt, bo szkoda mi kasy - lepiej dobrze z hektara niż byle jak z 20 - przynajmniej ja tak uważam i to moje motto - dodaje Pan Grzegorz. 

Pani Natalia przyznała: Mocno śmieszne te ceny, jak na pierwsze truskawki. 

- No właśnie, tylko teraz skąd ludzie z miasta mają wziąć kasę? Kredytobiorca przyjdzie kupi truskawkę po 20 zł za kilo ? Poczeka aż będzie po 12 za koszyk a jak nie będzie to nie będzie w ogóle kupował - dodał Pan Paweł. 

- Pierwsze truskawki 12 za kg to drogo? Po ile mają być? - zastanawia się Pan Andrzej. 

- Wina tylko i wyłącznie "plantatorów", sami sobie gotujecie ten los. Zamiast trzymać cenę sztywno bo drogie koszty produkcji, to dawaj aby szybciej - podsumował Pan Karol.  

Jakie Waszym zdaniem - po poleczeniu kosztów produkcji - powinny być w tym roku ceny polskich truskawek? 

Zobacz ceny truskawek na targowisku w Nowym Przebojewie: Truskawki na Giełdzie Goławin. Ceny zaczynają się od 15 złotych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI