Truskawki 2022: Poziom cen skupu niższy niż oczekiwano

Autor: www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2022 20:09

Tegoroczny sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Słychać już o stawkach proponowanych za owoce do przetwórstwa. O to jak obecnie kształtuje się sezon i czy ceny nie są zbyt niskie zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Na rynku jak zwykle gorąco. Zacznijmy może od przetwórstwa, bo ono budzi najwięcej emocji.

Pierwsze ceny skupu truskawek do przetwórstwa zaskoczyły niskim poziomem. Za pierwsze owoce do tłoczenia oferowano zaledwie 2,50 zł/kg. Następnie cenniki wzrosły do przeciętnego poziomu 3,00 zł/kg, ale nadal nie zadawalały producentów, którzy w tym roku produkują już na innym poziomie kosztowym.  Za owoce do mrożenia pierwsze stawki wyniosły 3,50 zł/kg a w kolejnych dniach wzrosły do 4,50 zł/kg. Taki poziom również jest znacznie niższy niż oczekiwany. Na rynku deserowym obecne ceny dla producenta to 5,00-7,50 zł/kg. Stawki oferowane za owoce deserowe szybko spadały, wraz ze wzrostem podaży owoców, które w przypadku upraw przyśpieszonych (szklarnie, tunele) pojawiły się niespełna miesiąc temu.

O cenach truskawek do przetwórstwa przeczytasz w artykule: Truskawki 2022: Wzrosły ceny skupu

Co jest przyczyną takich stawek ?

Na rynku owoców głównym czynnikiem cenotwórczym jest podaż tj. wielkość produkcji. Jeśli spodziewane są dobre plony to stawki spadają. A czy takie będą w tym roku? Opinie są różne, ale dopiero po zbiorach będzie można oceniać. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma nasze niezorganizowanie rynku, czyli tzw. wolny rynek, na którym producenci nie mają żadnego wpływu na ceny, czyli albo sprzedają, albo sprzedają, bo większość decyduje się zwykle na zbiór, no chyba ze stawki spadają poniżej kosztów zbioru, ale tak nie będzie, bo przetwórstwo potrzebuje surowca. Mamy więc tradycyjną - jak niemal co roku sytuacje. 

A jak na rynku deserowym ?

Na rynku deserowym obecne ceny są niskie nie powinny ulegać dalszemu spadkowi. Dalsze ruchy cenowe będą zależały od plonów i sytuacji na rynku do przetwórstwa, który ma wpływ na ceny truskawek deserowych. 

O aktualnych cenach truskawek deserowych przeczytasz w tekście: Truskawki 2022: Jakie aktualne ceny?

Czy jest szansa na wzrost cen?

O to najlepiej zapytać przetwórców, bo to oni płacą i to często za pieniądze pożyczone z banku przy obecnie obowiązujących, czyli wysokich stopach procentowych i mierzących się z międzynarodową (rosnącą) konkurencją. Z drugiej strony mamy producentów, którzy w tym sezonie zapłacili więcej za nawozy, paliwo, środki ochrony roślin oraz pracę. 

W moim przekonaniu ceny truskawek do przetwórstwa wzrosną, gdyż obecny poziom jest zbyt niski w stosunku do ponoszonych kosztów. Dodatkowo, uwzględniając zmienność pogody w ostatnich sezonach, nie spodziewałbym się rekordowych plonów. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI