Z tygodnia na tydzień zwiększa się podaż polskich truskawek. Choć w wielu miejscach - zwłaszcza na targowiskach i rynkach hurtowych - spotkać można jeszcze głównie te zagraniczne to coraz częściej pojawiają się również krajowe owoce. 

Ile kosztuje kg truskawek w hurcie?

Ceny pierwszych truskawek tradycyjnie były dość wysokie bowiem sięgały zwykle nawet 30 zł/kg. Obecnie podaż się zwiększa a ceny spadają. Na podwarszawskich Broniszach według oficjalnych informacji rynku dzisiaj polskie truskawki sprzedawane są za 15-17 zł/kg. Jednak trzeba podkreślić, że cena w danym momencie zależy od podaży, odmiany i rodzaju opakowania. Ceny truskawek w tym miejscu potrafią dość do 20 zł/kg. 

Zobacz: Pierwsze truskawki na targowisku w Nowym Przybojewie - jakie ceny?

Nieco drożej jest na Giełdzie Kaliskiej. Na tym rynku hurtowym ceny truskawek zaczynają się od 20 zł/kg i sięgają nawet 24 zł/kg. Na rolno-spożywczym rynku hurtowym w Radomiu producenci wyceniają truskawki na 24 zł/kg. 

Poza rynkami hurtowymi producenci często sprzedają owoce prosto z gospodarstwa lub organizują sprzedaż w poszczególnych miejscach w swojej okolicy. Zwykle ceny truskawek sprzedawanych w ten sposób sięgają 20 zł/kg. 

Przeczytaj: Jakie stawki za pielenie truskawek?

Obecnie ceny są jeszcze dość wysokie, co zapewne zmieni się wraz z rosnącą podażą owoców. Producenci mają jednak wiele obaw jeśli chodzi o ten sezon - zarówno jeśli chodzi o zbiór, jak i proponowane ceny. Środki produkcji mocno podrożały co powinno mieć odbicie w ostatecznej cenie truskawek, jednak trudno przewidzieć jak przyjmie to rynek. Najbardziej racjonalnym wydawałoby się policzenie kosztów oraz rozsądnego zysku i proponowane podobnych cen przez wszystkich producentów. Jednak jak niejednokrotnie pokazały poprzednie lata trudno o solidarność wśród producentów nie tylko truskawek, ale także innych owoców.