Truskawki 2022 - jaka kondycja plantacji?

Autor: Krystyna Zagórska 25 kwietnia 2022 12:02

Truskawki 2022 - jaka kondycja plantacji? Plantacja truskawki 22.04.2022/ fot. Jacek Witkowski TAP

- Zimna wiosna spowolniła wegetację na plantacjach truskawki uprawianej w gruncie. Po ostatnich 2-3 dniach z opadami deszczu i wyższą temperaturą rośliny zaczęły wchodzić w prawidłowy okres wegetacyjny - mówi serwisowi sadyogrody.pl Jacek Witkowski, specjalista ds. upraw jagodowych w firmie Timac Agro Polska.

- Truskawki pobudziły się do wzrostu, ale pąki na chwilę obecną mają jeszcze dosyć głęboko schowane. W uprawie gruntowej truskawka będzie lekko opóźniona, aczkolwiek nie wiadomą jest przebieg pogody w maju i w czerwcu - mówi Jacek Witkowski.

Plantacja truskawki 22.04.2022/ fot. Jacek Witkowski TAP

Plantacje truskawek spod osłon - jak przebiega wegetacja?

- Na plantacjach truskawki okrytych agrowłókniną można już zaobserwować pierwsze kwiatostany. Truskawki są w bardzo dobrej kondycji. Z kolei w truskawce spod osłon płaskich z folią perforowaną sytuacja jest trochę gorsza. Już miesiąc temu można było zaobserwować żerowanie roztoczy i przędziorków. Pogoda nie sprzyjała odkryciu roślin z uwagi na spadki oraz duże wahania temperatur. Plantatorzy nie zdejmowali folii także z przyczyn technicznych oraz z powodu braku rąk do pracy, co w konsekwencji wpłynęło negatywnie na kondycję roślin. Na plantacjach truskawki widać także spore problemy z zachwaszczeniem - mówi doradca.

Wczesne odmiany już kwitną 22.04.2022/ fot. Jacek Witkowski TAP

Na niektórych wczesnych odmianach truskawki można zaobserwować już kwitnienie, a nawet w przypadku bardzo wczesnych odmian – pierwsze zawiązane owoce. Ochrona jest spóźniona o około 2 tygodnie. Problemem na niektórych plantacjach jest presja chorób, ale również obecność przędziorków i roztoczy. Plantatorzy maja trudności z wykonaniem zabiegów chemicznych ze względu na wahania temperatury. Przy chłodniejszej pogodzie skuteczność środka często jest niewystarczająca, a i roślina słabiej przyjmuje ochronę. Plantatorzy czekają na unormowanie się pogody, i możliwość wejścia z zabiegami chemicznymi i nawozowymi.

Uprawa truskawek w tunelach foliowych - kiedy pierwsze owoce?

- W uprawach przyspieszonych w tunelach foliowych prawdopodobnie za tydzień lub półtora tygodnia, pod warunkiem ocieplenia, pojawią się pierwsze owoce odmiany Flair. W uprawach tego typu, plantator ma większy wpływ na warunki panujące w tunelu, może rośliny docieplić, wykonać wszystkie zabiegi agrotechniczne i chemiczne, a w uprawach prowadzonych ‘pod chmurką’ początek tegorocznego sezonu jest mniej sprzyjający dla producentów truskawek - mówi Jacek Witkowski.

Zwraca uwagę, że truskawki wczesnej spod osłon może być mniej w tym roku. Pojawić się mogą także problemy z jakością owoców. Trudne warunki pogodowe – chłodna i deszczowa wiosna, nie sprzyja aktywności owadów zapylających, dlatego też pierwsze owoce mogą być delikatnie zdeformowane z powodu braku odpowiedniego zapylenia.

- Plantatorzy truskawek martwią się o początek zbiorów. Pracowników będzie mniej, co przełoży się na cenę truskawek. W tym roku zbiory nie zapowiadają się na rekordowo wysokim poziomie. Powodem jest m.in. redukcja kosztów poprzez ograniczenie nawożenia i stosowania środków ochrony - podsumowuje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI