
Na plantacjach nieprzyspieszonych z gruntu, zwłaszcza tych które teraz weszły w owocowanie – odmian Grandarosa czy Marmolady – presja ze strony szarej pleśni jest bardzo wysoka. Widać, wyraźnie że będzie to duży problem – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Radosław Ptaszek z firmy Syngenta.
Sytuacja na plantacjach truskawki pod względem walki ze sprawcą szarej pleśni czyli Botrytis cinerea w tym sezonie jest jak co roku z resztą mocno zależna od warunków pogodowych ale i od metody prowadzenia plantacji oraz odmiany.
O sytuacji na plantacjach borówek przeczytasz w tekście: Borówki 2022: Jaka sytuacja na plantacjach?
- W tym momencie sezonu obserwujemy mocno rosnącą presję ze strony tej choroby. Plantatorzy, których odmiany właśnie zaczęły wchodzić w okres owocowania mają spory problem ponieważ ostatnie ochłodzenia oraz przelotne deszcze spowodowały nasilenie się presji tej choroby. Objawy obserwujemy już nie tylko na owocach przejrzałych, zniszczonych lub uszkodzonych w trakcie wegetacji ale również na szypułkach, młodych i niewykształconych owocach i nawet na ostatnich już kwiatach – przyznaje Radosław Ptaszek.
Szara pleśń będzie mocno ograniczała zbiory. Zdaniem rozmówcy w późnych odmianach jak Malwina, czy w odmianach powtarzających ta presja będzie bardzo wysoka, a ochrona będzie musiała być szczelna.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w ochronie przeciwko szarej pleśni jest Switch 62,5 WG. Jest to produkt, który jest standardem w ochronie przed szarą pleśnią ale nie tylko. Switch doskonale sprawdza się w walce z antraknozą, która zbiera w tym sezonie swoje żniwo na większości plantacji truskawek. Dwie substancje czynne zawarte w preparacie, a więc cyprodynil i fludioksonil uzupełniają swoje działanie i skutecznie zabezpieczają plantację przeciwko najgroźniejszym chorobom grzybowym truskawki.
Switch wyróżnia się na tle konkurencji tym, że ma działanie wgłębne i powierzchniowe umożliwiające działanie interwencyjne oraz długotrwałe działanie zapobiegawcze, 2 substancje czynne zapobiegające uodpornieniu się patogenu, bardzo wysoką skuteczność, szybko wchłania się przez liście i łodygi, szybko przemieszcza się przez ksylem. Dodatkowo stosowanie Switch pozytywnie wpływa na zdrowotność owoców po zbiorze jednocześnie nie zmieniając ich prawidłowego smaku czy zapachu.
- W walce z grzybem Botrytis cinerea ważna jest rotacja środków. Dlatego zalecamy, żeby ochrona była prowadzona w rotacji z innymi preparatami i substancjami aktywnymi. Jeśli długo chcemy korzystać z pewnych i sprawdzonych rozwiązań konieczne jest prowadzenie rotacji substancji aktywnych żeby jak najbardziej ograniczyć możliwość wystąpienia odporności – tłumaczy ekspert.
Radosław Ptaszek przyznaje, że drugi raz mamy do czynienia z bardzo zmienną pogodą. Najpierw upał, później burze a w dalszej kolejności znowu znaczny wzrost temperatur i znowu burze. Taka pogoda prowadzi do rozwoju antraknozy.
- Podobne warunki meteorologiczne miały miejsce podczas zbiorów truskawek z upraw przyspieszonych. Niestety w tych uprawach antraknoza była ogromnym problemem. Na plantacjach gdzie ochrona nie była szczelna był duży problem z tą chorobą. Mączniak również sprawiał dość spore problemy w zależności od odmiany, podobnie jest z białą plamistością liści – mówi ekspert.
- Do zwalczania tych najważniejszych problemów w uprawie polecamy Scorpion 325 S.C. Preparat Scorpion 325 S.C. zapewnia wysoką efektywność zwalczania dzięki cechom tego preparatu, do których należą: szybkie wchłanianie przez liście i łodygi, szybkie przemieszczanie (ksylem), działanie układowe, szybkie działanie interwencyjne, działanie miejscowe i systemiczne, długotrwałe działanie zapobiegawcze oraz pozytywny efekt dodatkowy – efekt „zielonego liścia”. Scorpion zwalcza antraknozę, mączniaka prawdziwego truskawki, białą plamistość liści i plamistości powodowane przez Gnomonia. Fungicyd cechuje większe spektrum zwalczanych chorób, dzięki temu producent ponosi mniejszy koszt na ochronę – dodaje rozmówca.
Radosław Ptaszek przyznaje, że dużym problemem na plantacjach truskawek w tym roku był kwieciak który zaskoczył wielu producentów. – Kwieciak spowodował dużo uszkodzeń i zniszczeń w tym roku. Jest to kolejny czynnik który może wpłynąć na mniejsze plony w tym sezonie. Już pojawiają się informacje z rynku, że truskawek zaczyna brakować – mówi.
Przeczytaj również: Uprawa truskawek – ważny moment w ochronie
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,88 0,96%
GBP
5,57 0,64%
USD
4,63 1,81%
ON
7,09 -17 gr
LPG
3,25 -5 gr