Truskawki 2022: Ceny powinny zaczynać się od 12 zł za łubiankę

Autor: SadyOgrody.pl / Kościerzyna Nasze Miasto 20 czerwca 2022 16:42

Truskawki 2022: Ceny powinny zaczynać się od 12 zł za łubiankę Susza na Kaszubach i majowe przymrozki sprawiły, że truskawek w 2022 roku będzie mniej. / fot. materiały redakcji

Susza na Kaszubach i majowe przymrozki sprawiły, że truskawek w 2022 roku będzie mniej. Zmarzły nie tylko krzaki, ale i owoce - podaje serwis Kościerzyna Nasze Miasto.

W zeszłym roku zbiory truskawek rozpoczęły się wcześniej, ale z uwagi na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Na Kaszubach straty przymrozkowe w truskawce oceniono na poziomie ok. 10 proc.

Więcej o Kaszubskich Truskawkach przeczytasz w artykule: Kaszëbskô malëna, czyli sposób na sukces

Ceny truskawek w 2022

Ceny za owoce z ostatnich lat i powtarzające się problemy z pozyskaniem pracowników do zbioru truskawek, zniechęcają do zakładania nowych plantacji - mówi Zygmunt Jażdżewski, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek.- Producenci zastanawiają się, czy w tym roku ceny będą korzystne. Niestety, ale plantacji kaszubskiej truskawki jest coraz mniej. Wymaga to dużej pracy, od wiosny do jesieni, a zyski nie są zadowalające. Minusem jest to, że nic nie można zaplanować, bo wiele zależy od pogody, a tak jak wiadomo lubi płatać figle - przyznaje. 

O perspektywach na dalszą część sezonu truskawkowego przeczytasz w artykule: Truskawki 2022: Ceny owoców do przetwórstwa będą jeszcze wyższe

- Koszty w tym roku są znacznie wyższe, ponieważ znacznie wzrosły ceny nawozów, paliw, a także koszty pracy - mówi Paweł Leszczyński, właściciel plantacji w Chmielnie. - Myślę, że cena w skupie powinna zaczynać się co najmniej od 12 zł. Minimalny koszt produkcji jednej łubianki (2 kg) to ok. 10 zł - dodaje. 

Więcej w serwie Kościerzyna Nasze Miasto. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI