Ceny truskawek przemysłowych 2022

Ceny truskawek do przetwórstwa na mrożenie (z 14.06) wynoszą 5,10-5,68 zł/kg loco zakład. Tydzień temu były 4,25-4,65 zł/kg. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku te ceny wynosiły 3,63 zł/kg.

Jednak trudno powiedzieć jak ukształtują się w dalszej części sezonu zbiory, bo mamy do czynienia z suszą, upałami.

- Ceny rosną dlatego, że rosną koszty – przede wszystkim koszty pracy, brakuje pracowników do zbioru. Rosną również bardzo mocno pozostałe koszty przez co ceny się zwiększają. Prawdopodobnie ceny będą jeszcze rosły do końca sezonu, jednak ten sezon nie potrwa już za długo. W związku z powyższym ceny truskawek do mrożenia mogą osiągnąć lub przekroczyć 6 zł/kg – dodaje.

O cenach skupu truskawek przeczytasz w artykule: Truskawki 2022: Dobre ceny owoców do przetwórstwa

Jeśli chodzi o ceny truskawek do produkcji soków zagęszczonych 14 czerwca wynosiły 3,2-3,8 zł/kg loco zakład, a w zeszłym roku skupowane były za 2,25 zł/kg. W tym przypadku stawki również rosną.

Problem z pracownikami do zbiorów

- Obecnie jest duży problem z pracownikami do zbiorów, a żeby ich pozyskać trzeba im sporo zapłacić w związku z tym ceny w zakładach przetwórczych również musiały pójść do góry. Ceny będą szły do góry do końca sezonu – przyznaje dr hab. Bożena Nosecka, profesor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Warto również wspomnieć, że sytuacja jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Różnie układają się warunki atmosferyczne, natomiast w całym kraju jest taka sama sytuacja jeśli chodzi o pracowników do zbioru w związku z tym mamy do czynienia ze wzrostem cen.

Ponadto w całej Europie są bardzo ciężkie warunki do uprawy truskawek w związku z tym zauważalny jest problem z zebraniem owoców w dobrej kondycji i jest ich mniej.

Truskawki 2022: Ceny powinny zaczynać się od 12 zł za łubiankę