×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2021 - zapowiada się trudny sezon?

Autor: radio.lublin.pl 26 maja 2021 10:54

Truskawki 2021 - zapowiada się trudny sezon? Początek sezonu truskawkowego 2021 nie jest łatwy dla producentów/ fot. shutterstock

Rozpoczyna się truskawkowy sezon. Owoców jest mało, a plantatorzy wskazują na rosnące koszty produkcji, stąd i wysokie ceny – podało radio.lublin.pl.

– Wiosna jest dosyć chłodna, były zimne noce i duże spadki temperatur. Z tego powodu w tym roku wszystko wygląda trochę inaczej niż w latach ubiegłych – mówi Alicja Pawlak-Zdziechowska‎, główny specjalista ds. krzewów jagodowych i truskawek z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

– Mam trzyhektarową plantację. Uprawiam głównie truskawki, ale nie tylko, bo gdyby były tylko truskawki, to by człowiek “poległ”. Zima zrobiła swoje, trochę truskawek przemarzło. Teraz wszystko zależy od pogody – opowiada plantator Roman Maj.

W tej chwili na rynku mamy dostępne truskawki szklarniowe i z upraw tunelowych. Natomiast nie ma jeszcze dostępnych owoców gruntowych. A zazwyczaj o tej porze mieliśmy ich już dosyć sporo.

Cena spada, jeżeli jest więcej truskawek

– Gmina Puławy jest jednym z najstarszych w Polsce zagłębi tego ulubionego przez wszystkich owocu. Co prawda część plantatorów zmienia powoli profil produkcji, niemniej truskawki w dalszym ciągu stanowią ważny element lokalnej gospodarki – mówi Kamil Lewandowski, p.o. obowiązki wójta gminy Puławy.

Więcej: radio.lublin.pl

Czytaj także: Plantatorzy truskawek chcą uniezależnić się od pogody. Przybywa upraw tunelowych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI