×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawki 2021 - jak kształtuje się początek sezonu?

Autor: kz 27 maja 2021 14:40

Truskawki 2021 - jak kształtuje się początek sezonu? Powoli rozkręca się sezon truskawkowy 2021/ fot. unsplash

Trwa sezon truskawkowy 2021. W tym roku mamy opóźnienie spowodowane zimną aurą, co skutecznie zmniejsza obecną podaż owoców. Jak  przebiega pierwsza część sezonu? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB w Warszawie.

  • Rozkręca się sezon truskawkowy 2021; pierwsze owoce pochodziły ze szklarni, obecnie na rynku dominują truskawki spod osłon
  • Dopiero najbliższe tygodnie przyniosą gwałtowny wzrost podaży truskawek i większy spadek cen
  • Korzystna sytuacja na rynku międzynarodowym rynku mrożonek powinna wpływać na zainteresowanie przetwórców truskawkami

Jak przebiega początek tegorocznego sezonu truskawkowego?

W tym roku mamy opóźnienie spowodowane zimną aurą, co skutecznie zmniejsza obecną podaż owoców. Na pierwsze krajowe truskawki konsumenci musieli poczekać nico dłużej niż zwykle, co pozwoliło producentom sprzedać pierwsze krajowe owoce w korzystnych stawkach. Owoce ze szklarni sprzedawano nawet po 20 zł/kg i więcej. Oczywiście prawo podaży ma swoje konsekwencje i takie ceny nie obowiązywały długo.

Truskawkowe "przekręty"

Co spowodowało spadek cen truskawek?

Pojawienie się pierwszych owoców spod osłon spowodowało obniżenie stawek do poziomu maksymalnie 15 zł/kg i z każdym dniem ceny ulegały obniżeniu. Dodatkowo dużą przeszkodą była presja importowanych owoców, które często sprzedawane są przez ulicznych detalistów jako repolonizowane, czyli z informacją iż są to owoce z Polski. Taki nieuczciwy zabieg pozwala zarobić kilka złotych więcej detalistom ulicznym, bo nieświadomy konsument nie zawsze jest w stanie zorientować się, że kupowane owoce pochodziły z importu.

Jak takie "przekręty" wpływają na polski rynek truskawki?

Coroczne zamieszanie z krajami pochodzenia nie wpływa dobrze na poziom konsumpcji truskawek. Konsumenci są zdezorientowani i często zniechęceni do ulicznych i bazarowych zakupów.

Kiedy można spodziewać się większej dostępności truskawek?

Podaż truskawek nadal jest niska. Obecnie w sprzedaży dostępne są owoce z upraw przyśpieszonych. Dopiero najbliższe tygodnie przyniosą gwałtowny wzrost dostaw i większy spadek cen. Obecnie ceny wynoszą od 8 do 15 zł/kg i wahają się w zależności od dostępności owoców i ilości kupujących. Wraz ze wzrostem podaży owoców z gruntu, można się spodziewać obniżki cen.

Ceny truskawek do przetwórstwa nie powinny być niskie

Jak może wyglądać sytuacja na rynku owoców do przetwórstwa?

Jakie ceny wystawią przetwórcy tego pewnie sami jeszcze nie widzą, a tym bardziej analitycy patrzący z boku. Na pewno będą chcieli kupić surowiec jak najtaniej, ale wygląda na to, że w tym sezonie ceny owoców do przetwórstwa nie powinny być niskie.

Korzystna sytuacja na rynku międzynarodowym rynku mrożonek powinna wpływać na zainteresowanie przetwórców truskawkami, a więc i wpływać na poziom cen dla producentów. Oczywiście niewiadomą pozostaje pogoda, która będzie miała wpływ na jakość i ilość zbiorów, a tym samym wysokość oferowanych stawek. Obecnie więcej przemawia za tym, iż będzie to korzystny dla producentów sezon.

Dziękuję za rozmowę!

 

Środki do produkcji - sprawdź oferty na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI