Truskawki 2017: Sezon zapowiada się dobrze pod względem cen dla producentówAneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl - 24 maja 2017 12:56


Tegoroczny sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Ceny pierwszych owoców są stosunkowo wysokie, jednak sytuacja może się zmienić kiedy na rynek trafią późniejsze owoce z produkcji polowej. O perspektywy dotyczące tegorocznego sezonu truskawkowego zapytaliśmy Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.

Tegoroczny sezon truskawkowy będzie udany dla plantatorów? 

P.K: Tegoroczny sezon truskawkowy zapowiada się pod względem cen dla producentów dobrze. Niestety to nie wszystko, bo aby osiągnąć zysk należy cenę sprzedaży pomnożyć przez ilość zebranych owoców i odjąć poniesione koszty.  O ile ceny zapowiadają się dobrze to gorzej może być z plonem.  Różne są doniesienia na temat strat mrozowych na plantach, jednak dominującym przekazem jest to, że zbiory będę niższe. To właśnie wpływa na sytuacje rynkową powodując presje na wzrost cen.

Czy przymrozki wiosenne mocno uszkodziły plantacje? 

P.K: Najlepszą wiedzę o stanie plantacji mają producenci i to oni wiedzą jakiego plonu można się spodziewać. Ci z regionu Czerwińska informują o stratach we wczesnych odmianach deserowych, zwłaszcza tych, które nie były dostatecznie chronione przed mrozem. Informacje od uprawiających późniejsze odmiany  truskawek są bardziej sprzyjające.

Jak obecnie kształtują się ceny truskawek? 

P.K: Obecnie obowiązujące ceny za truskawki deserowe są wysokie, ale cechują się tendencja spadkową. Dziś (24.05) na giełdach rolnych można kupić polskie owoce w cenach od 7 do 20 zł/kg. Stawki i ich rozpiętość mówią o szybko rosnącej lokalnie podaży, na co bez wątpienia wypływ miały ciepłe ostatnie dni. Główne rejony produkcyjne owoców deserowych dostarczają coraz więcej truskawek i rodzi to presje na spadki cen (np. Bronisze).

Ceny skupu truskawek - w związku z przewidywanym spadkiem zbiorów - będą wyższe niż rok temu? 

P.K: Kluczowe dla naszych producentów będą ceny obowiązujące za truskawki przemysłowe. Nadal większość naszej produkcji trafia do mrożenia i to od cen tych owoców zależą przychody producentów w rejonach bardziej oddalanych od dużych aglomeracji. W ubiegłym roku na większą skale skup owoców przemysłowych rozpoczął się na początku czerwca stawkami 2,00-2,20 zł/kg owoców przeznaczonych do mrożenia i 1,10-1,30 zł/kg za truskawki do tłoczenia. Skup skończył się natomiast cenami sięgającymi w zakładach przetwórczych 3,50-4,00 zł/kg, bo okazało się, że owoców było mniej niż się spodziewano. W tym sezonie mamy odwrotną sytuacje. Przewiduje się niższe zbiory i ceny na początku sezonu powinny być znacznie wyższe. 

Oczywiście trudno podać tu granice, bo zakłady milczą w oczekiwaniu na pierwsze zbiory i sondują spodziewane plony (oraz konkurencje). Jeśli okaże się, ze zbiory faktycznie będą niższe ceny przez cały sezon powinny utrzymać się na wysokim poziomie.