×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Truskawka „czerwcowa” na jesienny zbiór

Autor: Doradca Jagodowy 25 października 2021 10:07

Coraz częściej przy wykorzystaniu wysokokosztowych systemów uprawy truskawki poszukuje się tzw. nisz towarowych, czyli okresów niskiej podaży owoców o optymalnej jakości i smaku, gwarantujących osiągnięcie wysokiej ceny. Przykładem takiego rozwiązania jest późnojesienna uprawa truskawki dnia krótkiego (tzw. „czerwcowej”) w kokosie.

W ubiegłym tygodniu Zespół Doradcy Jagodowego gościł w gospodarstwie Tomasza Małka, który część tuneli przeznaczonych do uprawy papryki wyposażył w rynny ziemne Haygrow i rozpoczął uprawę truskawki w substracie kokosowym (Ceres).

Technologia uprawy w substracie kokosowym, gwarantująca bardzo wysoką efektywność plonotwórczą oraz najwyższą jakość owoców, jest zbyt droga do uprawy truskawki „dnia krótkiego” w jednym cyklu. Stąd też aby wykorzystać powierzchnię i tym samym poprawić wydajność ekonomiczną obiektów tunelowych przy uprawie odmian „czerwcowych” truskawki najczęściej stosuje się wczesnowiosenny i późnojesienny cykl uprawowy.

Odmiany truskawek na jesienny zbiór

W odwiedzanym gospodarstwie do nasadzeń w cyklu jesiennym wybrano sadzonki odmiany Rumba w klasie „mini tray” oraz odmiany Opera w klasie „tray”, których dostawcą był Dariusz Bujak ze szkółki De Kemp. Sadzonki posadzono do podłoża kokosowego w tzw. „rynny ziemne” pod koniec sierpnia br. a obecnie trwa pełnia zbiorów owoców. Zdaniem właściciela plantacji sadzonki „mini tray” nie sprawdzają się w tego typu technologii ze względu na zbyt niski potencjał plonotwórczy. W przypadku odmiany „Opera”, charakteryzującej się dużym potencjałem plonotwórczym, inwestycja w droższe sadzonki opłacała się.

`Tip burn` czyli zblokowanie pobierania i transportu wapnia to wynik niewłaśniewego zarządzania klimatem i fertygacją w tunelach/ fot. Doradca Jagodowy

Oczywiście prowadzenie uprawy w okresie jesiennym, przy ograniczonym dostępie światła, wymaga innowacyjnego zarządzani klimatem i fertygacją oraz precyzyjnych zabiegów ochrony. Tunele musza być regularnie wietrzone, co jest podstawowym wymogiem uniknięcia dużej presji szarej pleśni. Przy dużej wilgotności powietrza w tunelach musi być zachowany odpowiedni reżim wodny w strefie korzeniowej roślin oraz musi być zachowana odpowiednia proporcja składników pokarmowych w pożywce. W przeciwnym razie bardzo łatwo może dojść do zblokowania pobierania i transportu wapnia, co na roślinach objawi się w postaci charakterystycznego „tip burn” na młodych liściach oraz mięknięciem owoców. W warunkach wysokiej wilgotności względnej szczególnej uwagi wymaga ochrona przed szarą pleśnią.

Ochrona plantacji  truskawek

W wizytowanej uprawie podstawą ochrony przeciwko tej chorobie w są preparaty biologiczne (Polyversum WP 150-200 gram na ha, Julietta 2,5 kg na ha) oraz preparaty wzmacniające naturalną odporność roślin (Vaxiplant/Nutivax 1,0 litr na ha, Barrier Si-Ca 2-3 litr na ha). Przy częstych zbiorach z preparatów chemicznych można sobie pozwolić jedynie na interwencyjne użycie preparatu Kenjia (1,2 l na ha) o jednodniowej karencji.

Na zakończenie podkreślić należy, iż w uprawach tunelowych należy bezwzględnie unikać stosowania jakichkolwiek herbicydów, w tym na bazie glifosatu (!!!). Nawet punktowe użycie tego totalnego herbicydu na peryferyjnych obrzeżach uprawy jest absolutnie niedopuszczalne. Przy stale zamkniętych bramownicach glifosat łatwo odparowuje przedostając się do atmosfery obiektu tunelowego i skrapla się na roślinach powodując charakterystyczne uszkodzenia roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI