Stanisław Trzonkowski informuje, że w przypadku aronii jest ogromne zróżnicowanie plonów  - od przyzwoitych w środkowej i zachodniej Polsce do dramatycznie niskich na Podlasiu.

Słabsze plonowanie aronii w 2021 roku

- W naszym gospodarstwie plon jest niższy o 75% od roku ubiegłego i najgorszy w 24-letniej uprawie tej rośliny. Do zbioru wyznaczane są tylko te kwatery, z których owoce pokrywają zaledwie ponoszone koszty zbioru. Bardzo podobna sytuacja jest w innych gospodarstwach w tej części Polski - mówi plantator.

I dodaje, że w niektórych miejscach w kraju długotrwała susza w okresie przedzbiorczym spowodowała przyschnięcie owoców, co w dużym stopniu utrudnia ich otrząsanie.

Ceny aronii nie pokrywają kosztów produkcji

- Ceny w zakładach przetwórczych utrzymują się na stabilnym poziomie 1,20 zł/kg loco rampa i są w przekonaniu producentów zbyt niskie przy obecnych kosztach produkcji - mówi.

- Dziwią mnie ukazujące się opinie, że to kolejny po roku ubiegłym sezon korzystny dla producentów aronii. Niezwykle wysokie wzrosty cen środków do produkcji, kosztów pracy, eksploatacji sprzętu itp. poddają w wątpliwość prawdziwość tych twierdzeń - zaznacza Stanisław Trzonkowski.

 

Chcesz sprzedać owoce? Dodaj ogłoszenie na gieldarolna.pl!